Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Geleceğin Kuantum Teknolojileri için Geliştirilen İnce Manyetik Malzemeler

Geleceğin Kuantum Teknolojileri için Geliştirilen İnce Manyetik Malzemeler

gelecegin kuantum teknolojileri icin gelistirilen ince manyetik malzemeler - Geleceğin Kuantum Teknolojileri için Geliştirilen İnce Manyetik Malzemeler

İki boyutlu manyetik yapıların özellikleri yeni depolama türleri için umut  vaad ediyor. Bu materyellerin moleküler yapılar incelenebilir ve modifiye edilebilir. Araştırmacılar farklı manyetik merkezlere sahip olan moleküllerin altın bir yüzeye yerleştirildikleri ince ferrimanyetik bir yapı ürettiler.

Ferrimagnetler;  farklı kuvvetlerde mıknatıslanmış zıt kutuplu iki merkezden oluşur. İki boyutlu ferrimagnetlerde atom ve moleküllerin düzenlemesi yapılabilir. Bu özellik veri toplama cihazları, sensörler veya kuantum  bilgisayar olarak kullanılabilir. Ancak bugüne kadar matematiksel hesaplamalarda çıkan problemler iki boyutlu  ferrimagnet üretilmesine engel olmaktaydı.

Doğru malzeme seçimi imkansızı mümkün kılar!

Paul Scherrer Enstitusünden (PSI)  Profesör Thomas Jung’ ın ekibi ve Basel Üniversitesi  Fizik Bölümünün birlikte yürüttükleri çalışmalar ile iki boyutlu ferrimagnet  üretim  yöntemini  buldular.

Araştırmacılar demir ve manganezden oluşan farklı manyetik merkezlere sahip olan  fitalasiyonin bileşiklerini  sentezlediler. Bu bileşikler altın yüzeye uygulandıklarında demir ve manganez  merkezli bir dama tahtası oluşturdu.Bu sayede araştırmacılar demir ve manganezin farklı manyetik mukavemete sahip olduğunu kanıtladılar.

Araştırmanın kurucularından PSI’dan  Dr. Jan Girovsky  : “Bu keşfin belirleyici faktörü, manyetik düzenlemeye aracılık eden altın yüzeydir. Altın yüzey olmadan atomlar birbirini algılayamaz ve malzeme manyetik özellik kazanmazdı.”

Tarama tünel spektroskopisi kullanılarak iletken elektronların  altın yüzeyindeki belirleyici etkisi, her manyetik atom için fiziksel bir yöntemle belirlendi.Deneyler farklı sıcaklıklarda farklı manyetik maddeler ile tekrarlandı. Teorik ve deneysel hesaplamalar karşılaştırıldı ve sonuç olarak altın yüzeye yapışan elektronların manyetik yapının oluşumunda etkili olduğu kanıtlandı.

Kaynak : chemeurope.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

dunyanin en hizli insan yapimi doner objeleri kuantum mekanigi calismalarina yardimci olabilir 310x165 - Dünyanın En Hızlı İnsan Yapımı Döner Objeleri Kuantum Mekaniği Çalışmalarına Yardımcı Olabilir

Dünyanın En Hızlı İnsan Yapımı Döner Objeleri Kuantum Mekaniği Çalışmalarına Yardımcı Olabilir

Fotoğraf : Araştırmacılar, dairesel olarak kutuplaştırılmış lazer ile dönen bir nanodambıl sayesinde dünyanın en hızlı insan …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com