Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Genetik Kodu Genişletme Yolu

Genetik Kodu Genişletme Yolu

genetik kodu genisletme yolu - Genetik Kodu Genişletme Yolu

Yale’li bilim insanları genetik kodu genişletmek için sentetik biyologların yardımıyla önemli bir araç olan bir proteinin atomik yapısını betimlediler.

Sağlık, tıp ve çevre açısından çok çeşitli vazifeleri yerini getiren proteinlere yeni aminoasitler eklemek için pirolizin-tRNA sentetaz’ın (PyIRS) biyokimyasal yapısını anlama çalışmalarına hız verilmelidir.

Örnek verecek olursak moleküler biyofizik ve biyokimya profesörü olan Yale’de ki kimyager ve üst düzey yazar Dieter Söll: ‘’ Sentetik aminoasitlerin genetik kodla birleştirilmesi, canlı hücreler de yeni ilaçların sentezlenme ihtimalini taşıyor.’’ dedi.

Arke aleminin tek hücreli organizmalarında ve bakterilerde bulunan bu protein, 22. aminoasit olarak bilinen pirolizin birleşmesinden sorumludur. Makalenin yazarları, organizmalara yeni aminoasitler eklemek için kullanılan proteinlerin yapısının bilinmemesi nedeniyle araştırmacılara engel teşkil ettiğini söylüyor.

Yale’li Tateki Suzuki ve Corwin Miller makalenin yazarlarıdır. Harvard’dan araştırmacılar da 16 Ekim’de Nature Chemical Biology dergisinde yayınlanan bu çalışmaya katkıda bulundular.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Mehdi Koşaca - Genetik Kodu Genişletme Yolu

Hakkında Mehdi Koşaca

4 Mart 1996 İstanbul doğumluyum lisede kimyaya ve biyolojiye olan merâkımdan dolayi moleküler biyoloji ve genetik okumaya karar verdim canakkale on sekiz Mart üniversitesinde bir yıllık zorunlu İngilizce eğitimini tamamlayıp bölüm derslerine başladım şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemizin araştırma laboratuvarında hocamın TÜBİTAK projesi olan yeni Endo -ß -N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Özellikle telomerler olmak üzere kök hücre, kanser genetiği ve epigenetik alanlarinda son yaşanan gelişmeleri takip etmekle birlikte bilimde daha geniş alanlari araştırmak ve İngilizcemi de geliştirmek adına şu anda İnovaktif kimya dergisinde haber cevirmenligi yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

2017 yilinin molekulleri 310x165 - 2017 Yılının Molekülleri

2017 Yılının Molekülleri

PDF OLARAK İNDİR C&EN, 2017’nin belirlenen en havalı bileşiklerinden bazılarının altını çizerek vurguluyor. Yeni “Sülfür …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com