Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Genetik Mühendisliği için Çok Yönlü Bir Metot : Virüs Damgalama

Genetik Mühendisliği için Çok Yönlü Bir Metot : Virüs Damgalama

genetik muhendisligi icin cok yonlu bir metot virus damgalama - Genetik Mühendisliği için Çok Yönlü Bir Metot : Virüs Damgalama

Friedrich Miesher enstitüsünde Boton Roska ve Biyosistem bilimi ve mühendisliğinin ETH Zürih departmanından Daniel Muller önderliğindeki araştırma grubu bütün doku içine gen aktarımı yapılmasına izin veren bir yeni yöntem geliştirdiler.

Bu sadece beyin gibi organlarda bireysel hücre çalışmalarına yardım etmekte değil aynı zamanda yeni gen terapilerinede olanak sağlar. Onlarca yıldır bilim adamları virüsleri hücreler içindeki yeni genleri tanımlamada bir araç olarak kullandılar. Virüslerin farklı çeşitlerinden olan lentivirüs, herpes simplex virüs, ve salgı bezleriyle ilişkili virüsler genetik mühendisliğinde ve hücre birleşmelerinde kullanılabilirler. Ancak mevcut yöntemlerin hem temel araştırmaları hemde gen tedavi yaklaşımlarını sınırlandırması gibi dezavantajlarıda vardır. FMI’da grup lideri olan Botond Rosko: ‘’Bireysel hücreleri hedeflemek için geliştirilmiş yeni metodlar, çeşitli imkanlar sundu ama ne yazıkki onların hücre içinde uygulanabilirliliği kısıtlı veya onlar teknik bakımdan çok karmaşıklar. Bu yüzden Rajib Schubert ve Stuart Trenholm ‘virüs damgalama’ adıylada bilinen, hem in vivo hem in vitro koşullarda bir çeşit hücre tipi için kullanılabilen basit çok yönlü yeni bir method geliştirdiler.

Bu metodda, virüs ters olarak hedef hücrenin yakınına getirilen bir gönderim aracına bağlanır. DBSSE profesörü Daniel Muller:’’ Hücrenin yüzeydemi yoksa doku içindemi olduğuna bağlı olarak, bunu başarmak için hem mekanik hem de manyetik kuvvetler kullanıyoruz’’ demiştir. Yüzey hücreleri için korumasız bir virüs kullanılır: virüs, hedef hücre ile fiziksel temasa getirilen kör bir cam pipet ucuna bağlanır. Bir organ yada dokudaki hücreler için virüs korunmalıdır: virüs bir cam pipet içindeki manyetik nanopartiküllere bağlanır. Pipet ucu hedef hücrenin alanına ulaştığında nanopartiküller virüsü iletmek için manyetik kuvvetle pipet ucuna çekilir. Schubert: ‘’ Bu yöntemle, hücre kültürü, dokular, hayvanlar ve organoidlerdeki tek hücreleri enfekte etmiş olduk. Üstelik bu yöntemi beyin gibi karmaşık yapılarda başarıyla kullandık’’ demiştir. Buna ek olarak, tek bir hücrenin aynı anda yada farklı zamanlarda birden fazla virüsle enfekte edilebilmesi mümkündür. Virüs damgalama bilim adamlarının sadece biyomedikal araştırmalarda değil aynı zamanda gen terapisindede uygulanabilen, çok yönlü bir çözüm sunan, açıkça tanımlanmış hücrelerde, spesifik genlerin rolünü incelemelerini sağlar.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Zeynep Köse - Genetik Mühendisliği için Çok Yönlü Bir Metot : Virüs Damgalama

Hakkında Zeynep Köse

17 Temmuz 1995 Bursa doğumluyum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum.Bir yıllık zorunlu ingilizce eğitimi aldım ve şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemin araştırma laboratuvarında bir Tübitak projesi olan yeni Endo-β-N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Īlgi alanlarım: kanser genetiği, epigenetik, sinirbilim, nanoteknoloji. Kendime birseyler katabilmek, sizlere çevirilerimle bir nebze olsun faydalı olabilmek adına inovatif kimya dergisi bünyesine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyomimetrik kimya dna taklidi viral enzime galip gelir 310x165 - Biyomimetrik Kimya – DNA Taklidi Viral Enzime Galip Gelir

Biyomimetrik Kimya – DNA Taklidi Viral Enzime Galip Gelir

Şekil : Bir B-DNA çift sarmalının ve tek bir sarmal ‘foldamer’ taklidinin temsili. Yalnızca sentetik …

Bir Cevap Yazın

WP LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com