Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Gıda Üretiminde Biyosidlerin Uygunsuz Kullanımı Halk Sağlığını Tehlikeye Sokabilir

Gıda Üretiminde Biyosidlerin Uygunsuz Kullanımı Halk Sağlığını Tehlikeye Sokabilir

gida uretiminde biyosidlerin uygunsuz kullanimi halk sagligini tehlikeye sokabilir - Gıda Üretiminde Biyosidlerin Uygunsuz Kullanımı Halk Sağlığını Tehlikeye Sokabilir

Subtetal dozlarda gıda endüstrisinde kullanılan biyositler, Uygulamalı ve Çevresel Mikrobiyolojide basılan yayın öncesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bakterilerde antibiyotik direncini arttırarak ve zararlı biyofilmler oluşturma kabiliyetlerini artırarak halk sağlığını korumaktan ziyade tehlikeli olabilir. Bu, en son fenomeni inceleyen ilk çalışmalardır.

Çalışma, Escherichia coli bakterilerinin üç gıda sınıfı biyositten ölümcül olmayan konsantrasyonlara maruz bırakılmasının, daha büyük antibiyotik direnci, zararlı ve potansiyel olarak öldürücü biyofilmler oluşturma ve normal olarak ölümcül dozlarda biyositlerin hayatta kalmasına neden olup olmadığını test etmek için tasarlandığını İspanyol Leon Üniversitesi’nden ilgili yazar Rosa Capita belirtti.

Yakın tarihli bilimsel kanıtlar, ölümcül olmayan konsantrasyonlarda biyositlerin kullandığı seçici basıncın, antibiyotik direnç mekanizmalarının ekspresyonuna ve yayılmasına katkıda bulunabileceğini ortaya koyuyor  diye ekledi.

Biyosit sodyum nitrite maruz kalan test edilen 29 antibiyotikten 14’üne direnç gösterdi. E. coli hücreleri aynı zamanda biyositlere, özellikle de sodyum nitrit ve sodyum hipoklorite karşı tolerans kazanmışlardır ve bu iki biyosit, mikropların biyofilmler oluşturma kabiliyetlerini geliştirmiştir.

Tersine, biyosit trisodyum fosfata maruz kalma, aslında E. coli’nin biyofilmler oluşturma kabiliyetini düşürdü ve direnci tek bir antibiyotiğe yükseltti.

Bu bulgular , E. coli’nin hem kimyasal hem de fiziksel olarak ölümcül altı zorlamalara adaptasyonunun gösterildiği diğer yazarların raporlarıyla uyumludur; gözlemlenen artan tolerans, gıda ortamlarındaki bileşiklerin uygunsuz kullanıldığında, ölümcül olmayan maruz kalma, biyositlere adaptasyonun gelişimi için gerçek bir risk oluşturabilir.

Biyofilmler, bir mikroorganizma rezervuarı sağlayarak gıda kontaminasyonu riskini artırır ve biyofilm oluşumu, insan enfeksiyonlarında önemli bir virulans faktörüdür. Biyofilm oluşumu aynı zamanda, su dağıtım sistemlerinde ısı eşanjörleri, tıkanma filtreleri ve tıkanma boruları ile müdahale ederek gıda üretiminde işletme ve bakım maliyetlerini de artırır.

Capita, biyositlerin yanlış kullanımını önlemek için politikalara rehberlik etme ihtiyacını ortaya koymada önemli olduğunu söyledi.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Büşra Gerçin - Gıda Üretiminde Biyosidlerin Uygunsuz Kullanımı Halk Sağlığını Tehlikeye Sokabilir

Hakkında Büşra Gerçin

1992 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Kimya bölümünü bitirdim. Üniversitemiz bünyesinde ki Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde staj yaparak nükleer uygulamalar, nükleer teknoloji ve nükleer bilimler laboratuvarlarındaki araştırmalar da yer aldım. Bir çevre laboratuvarın da Analiz sorumlusu olarak görev aldım ve ICP-OES (indüktif eşleşmiş optik emisyon spektrometresi) , AAS (atomik absorbsiyon spektrometresi) kullanarak atık su, su ve atık yağlarda ağır metal analizi yaptım.Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ki suların kalitesi ve arıtma tesislerinin iyileştirilmesi projesinde görev aldım. İlgi alanlarım yenilenebilir enerji, doğa ve çevre projeleri, yeşil kimya, polimerler. Kendime ve sizlere katkı sağlayabilmek adına İnovatif kimya dergisine katılmaya karar verdim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

cok ince bir igne beyne dogrudan ilaci iletebilir 310x165 - Çok İnce Bir İğne Beyne Doğrudan İlacı İletebilir

Çok İnce Bir İğne Beyne Doğrudan İlacı İletebilir

PDF OLARAK İNDİR Fotoğraf : Soldan sağa doğru, araştırma takımı Prof Robert Langer, Prof Ann Graybiel, Yrd …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com