Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Görme Engelliler için Sentetik Retina Yapıldı

Görme Engelliler için Sentetik Retina Yapıldı

gorme engelliler icin sentetik retina yapildi - Görme Engelliler için Sentetik Retina Yapıldı

Oxford Üniversitesi öğrencileri ve araştırmacılarınca geliştirilen sentetik retina, görme engelli bireyler için yeni bir umut olabilir.

Ontrava’nın haberine göre, Oxford Üniversitesi Kimya Bölümü’nden 24 yaşındaki doktora öğrencisi ve araştırmacı Vanessa Restrepo-Schild’in yaptığı yeni araştırmada, laboratuvar ortamında geliştirilen biyosentetik dokular ilk defa başarıyla kullanıldı. Bilim insanları, halk arasında gece körlüğü veya Tavuk Karası olarak bilinen “Retinitis Pigmentosa”nın ve retina dejenerasyonunun neden olduğu diğer görme bozuklukları için uzun bir süredir yapay retina üzerine çalışmalar yapıyordu.

Gerçek Retinanın Yerini Tutacak Kadar Yumuşak

Araştırmacıların bu çalışmada en çok zorlandığı nokta ise geliştirilen retinaların, katı ve sert maddelerden üretildiği için gerçek retinanın yerini tutamamasıydı. RestrepoSchild ise gerçek retinaya benzer, biyolojik bileşenlerden yapılan ilk yumuşak dokulu, sentetik retinayı geliştirdi.

gorme engelliler icin sentetik retina yapildi 1 - Görme Engelliler için Sentetik Retina Yapıldı

Doğal Retina Gibi Çalışıyor

Ekip, yumuşak su damlalarını kullanarak oluşturdukları retinanın işleyişini kontrol edip, oluşturdukları retinanın yansıtılan ışığı algılayıp, gri tonlama ile görüntünün oluşması için adeta piksel gibi davranarak, doğal retinaya benzer bir şekilde beyne aktardığını gözlemledi. Daha canlı doku ile bir uygulama yapılmamış olsa da, potansiyeli keşfedilen sentetik retinanın ilerleyen yıllarda kesinlikle kullanıma sunulacağı düşünülüyor.

Kaynak : ensonhaber.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari kanser hucrelerinin sonsuz bolunmesinde etkin protein unsurunu etkisiz kildi 310x165 - Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim insanları, beyin kanserinin bir türünde, kanser hücrelerinin sonsuz bölünmesinde anahtar role sahip olduğunu belirledikleri …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com