Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Görüntü: Plastik Köknar Ağacı Ormanı

Görüntü: Plastik Köknar Ağacı Ormanı

goruntu plastik koknar agaci ormani - Görüntü: Plastik Köknar Ağacı Ormanı

Bu görüntü metallerin bir benzeri olarak şeffaf bir organik karışım kullanarak bir metal karışımının katılaşırken nasıl bir görünüme sahip olacağını gösterir. Bir meteor yağmuru gibi metal alaşımların dökümü sırasında oluşan köknar ağacı benzeri kristalleşmelere dendritler denir. Dendritler atomik yapıları güçlü ve esnek bir metal veya kırılgan ve zayıf bir metal oluşturabileceğinden karışımlar için çok önemli olabilir.

Malzemeler eritilmiş hallerinden nasıl katılaşır ve birçok şeyden etkilenebilir? İçeceklerinizde ki buz küplerinin opak veya şeffaf olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bu olay kullanılan suyun ve buzluğun sıcaklığının, buz kristallerinin oluşumunu ve katılaşmasını etkileyen faktörlere bağlıdır.

Bu varyasyon metal alaşımları için de aynıdır ve nihai metalin mukavemetini ve diğer özelliklerini ciddi bir şekilde etkileyebilir.

Metallerin nasıl şekillendiklerinin daha ince ayrıntılarını anlamak daha ucuz ve daha iyi metalik alaşımların yapılmasına izin verebilir.

X ışınlarıyla yapılan deneyler metallerin döküm sürecine dikkatle bakmamızı sağlar ama ideal olarak araştırmacılar normal ışık altındaki sürece bakmalıdırlar. Fakat ne yazık ki metaller şeffaf değildirler.

Şeffaf alaşım deneyi metallere benzeyen moleküller kristaller oluşturan organik materyallerini kullanacaktır. Şeffaf olan ama bir metal gibi katılaşabilen bu karışımlar dikkatle seçilmiştir ve şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu üzerini kaplamaktadır. Cam duvarla kaplı kutucukta bulunan süksinonitril, D-kamfor ve neopentil glikol karışımı eriyip katılaşması için minyatür ve bir konveyör bantlı fırından geçecektir.

Bu neden uzay da yapılıyor? Yerçekimini ortadan kaldırmak denklemi basitleştirir: Yerkürede kimyasalların yavaşça dağılmasına izin vermek sıvının sürekli karışmasına neden olabilir. Bu deneyin Uzay İstasyonu üzerinde yürütülmesi, araştırmacıların yerçekimi etkileşimi olmadan döküm sürecinin belirli yönlerine odaklanmalarına olanak tanır.

Kaynak : phys.org

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bakterilerle dolu gunes paneli bulutlu havalarda bile elektrik uretebiliyor 310x165 - Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bakterilerin fotosentez yeteneğini kullanarak yeni bir güneş paneli modeli geliştirdi. Verim …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com