Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Gözenekli Malzemelerle Nanoteknolojinin Kontrol Altında Alınması Mümkün

Gözenekli Malzemelerle Nanoteknolojinin Kontrol Altında Alınması Mümkün

gozenekli malzemelerle nanoteknolojinin kontrol altinda alinmasi mumkun - Gözenekli Malzemelerle Nanoteknolojinin Kontrol Altında Alınması Mümkün

Fotoğraf : Bu makalede incelenen gözenekli materyalin bir görüntüsüdür.

Yarı metal, yarı organik yapıdaki  Metal Organik Kafes kısaca MOF olarak bilinen maddedir.

MOF bilim insanları tarafından geliştirilmiş ve elektronik cihazlarda sorbentlerden pillere çok sayıda üründe kullanılmıştır. Bu materyal, malzeme tasarımını tersine çeviren ve kimyasal süreçlerin iyileştirilmesini kolaylaştıran nanoteknoloji devrimiyle ortaya çıkmıştır. MOF’lar, metalik düğümlerden ve bunların gözenekliliği ile karakterize edilen organik bağlardan oluşan, yani yapıldığı moleküller arası boşluklardan oluşan yeni bir organik ve inorganik hibrit malzemedir.

Özellikleri ve uygulanabilirliği hakkında yapılan çalışma ve araştırmalar, Cordoba Organik Kimya Bölümü araştırma grubu FQM-383 ve profesör Rafael Luque tarafından yapılmaktadır. Bu süreçte, Güney Çin Teknoloji Üniversitesi araştırma grubu tarafından yapılan ve Dalton Transactions’da yayınlanan çalışmalara odaklanılmıştır. Araştırma, bu malzemelerin kimyasal tepkime hızını arttırdığı için kataliz süreçlerinde kullanılabilme fonksiyonuna ek olarak metalik nanoyapıların dengeleyicileri olarak inşa edildiğini kanıtlamıştır. Böylece nanoyapılar ile çalışmanın yolları bu malzemelerin sağladığı kontrol sayesinde açılmaktadır.

Luque’nin çalışmalarında  detaylandırılan olasılıklar kapsamında, yakıt hücreleri ve diğer tür pillerle çalışılması CO2 emilimi veya buhar emilimi için kullanılabilecek metal / metalik yapı içermesine bağlıdır.

Rafael Luque ve ekibi tarafından tasarlanan bu metodoloji oldukça yenilikçidir çünkü malzeme tasarımını daha önceden tahmin edilemeyen seviyelere kadar kontrol etmeyi sağlamaktadır.

Önceden, nanopartikülleri barındırabilen bu gözenekli malzemeler üzerinde çalışılmış, ancak daha önce hiç kimse, tüm parametreleri tam anlamıyla kontrol edip onları bu kadar esnek hale getirecek kesin yolu belirtmemiştir.

Bu metal-organik malzemelerin kullanımının, nanoyapılara verdikleri kararlılık ve esneklikten yararlanacak şekilde çeşitlendirilmesi, bu araştırma grubunun temel odak noktasıdır. Bu araştırmalar, halen devam eden Cordoba Üniversitesi araştırma grubu FQM-383 tarafından gerçekleştirilen çalışmaların geliştirilmesiyle açıklanacaktır.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Başak Sultan Doğan - Gözenekli Malzemelerle Nanoteknolojinin Kontrol Altında Alınması Mümkün

Hakkında Başak Sultan Doğan

1995’te Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine 2013 yılında Gazi Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünde başladı ve şu an son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde işletme bölümü 2. Sınıf öğrenicisidir. Şu an hidrojen enerjisi üretimi ve katalizör sentezi üzerine bitirme projesi yürütüyor ve petrokimya, biyokimya, enerji teknolojileri alanlarına ilgi duyuyor. İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibinde yer alarak dünyadaki kimyasal gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmelerin daha çok insana ulaşmasını sağlayarak bilime katkıda bulunuyor.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

porsche dizeli terkedip onun yerine elekrikli ve hibrit otomobillere sariliyor 310x165 - Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Dieselgate (Volkwagen emisyon skandalı) öylece unutulup gitmeyecektir. Ana odak Volkswagen üzerinde olsa da, Porsche dizel …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com