Gözenekli Sıvıların Keşfi, Yeni Bir Firma Ortaya Çıkardı | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Gözenekli Sıvıların Keşfi, Yeni Bir Firma Ortaya Çıkardı

Gözenekli Sıvıların Keşfi, Yeni Bir Firma Ortaya Çıkardı

gozenekli sivilarin kesfi yeni bir firma ortaya cikardi - Gözenekli Sıvıların Keşfi, Yeni Bir Firma Ortaya Çıkardı

Oldukça büyük miktarlarda gazı çözebilen bir sıvıyı icat eden Queen’s University Belfast’taki bilim adamları yeni bir şirket olan Porous Liquid Technologies’i piyasaya sürdüler.

Uzmanlar, ürünü üç yıldan kısa bir süre içinde teknoloji tanıtımından ticarileştirmeye götürdüler.

Başlangıçta, araştırmacılar yeni sıvı materyalleri için büyük ölçekli endüstriyel ayırma uygulamalarını hedeflemişti, ancak ürün zaten tıbbi teşhis ve ev ürünleri gibi başka birçok uygulamaya ilgi çekiyordu.

Liverpool Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte Queen’in Kimya ve Kimya Mühendisliği bölümünden uzmanları içeren proje ekibi, 2015 yılında ilk bulgularını yayınladı, ancak gözenekli sıvıların verimini ve etkinliğini arttırmak için daha fazla araştırma yürüttü.

Queen’s Üniversitesi Kimya ve Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Stuart James, yeni şirketin kurucularındandı. “Gözenekli sıvılar, her biri tek bir molekülün boyutu olan mikroskobik boşluklar veya gözenekler içeren yeni bir sıvı malzeme sınıfıdır. Bunlar, konvansiyonel sıvılarda bulunan boşlukların sayısının 10.000 katına kadar ve sıvının yaklaşık yüzde 20’sine kadar ve aslında boş alan temel solventlerden daha büyük bir emme kapasitesine sahip yeni maddeler yaratmaktır.

“Bu boşluklar sayesinde, gözenekli sıvılar çok miktarda gazı emebilir ve bir gazı selektif olarak bir gazı emecek şekilde ayarlanabilirler. Gözenekli sıvıların en büyük yararı, katılardan farklı olarak uygulanabileceği anlamına gelir. Bir dizi proseste, şu anda verimsiz ve enerji yoğun yöntemlere dayanan doğal gazdan kirliliklerin uzaklaştırılması gibi sürekli akış ayrımlarında kullanılabilirler.

“Gözenekli sıvılar, amin çözeltileri gibi geleneksel sıvılara dayanan sıvı emme sistemleri için değiştirmeler olarak kullanılabilir. Halihazırda, doğal gaz rezervlerinin yüzde 40’ı çıkarılması gereken safsızlıklar ile kirlenmiş olmakla birlikte, safsızlıkların giderilmesi için mevcut teknoloji büyük miktarlarda ısı enerjisi gerektirmektedir. Yeni malzeme çok daha verimli olacaktır.”

Çekirdek malzeme için bir patent inceleme süreci devam etmektedir. Queen’s Üniversitesi’nin ticarileştirme kolu olan QUBIS, geniş bir yelpazedeki teknolojik uygulamaları araştıracak olan yeni şirket olan Porous Liquid Technologies Ltd.’e yatırım yaptı.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Gözenekli Sıvıların Keşfi, Yeni Bir Firma Ortaya Çıkardı

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bunin tubitak projesi kabul edildi 310x165 - BÜ'nin TÜBİTAK Projesi Kabul Edildi

BÜ’nin TÜBİTAK Projesi Kabul Edildi

Bingöl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Işık’ın “Kolay Erişimli BODIPY–Tetrazin …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com