Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Grafen ve Fosfor ile Yangın Durdurucu Köpük

Grafen ve Fosfor ile Yangın Durdurucu Köpük

grafen fosfor ile yangin durdurucu kopuk - Grafen ve Fosfor ile Yangın Durdurucu Köpük

Çin ve Güney Kore’deki araştırmacılar tarafından benzer malzemeler gibi neredeyse iki kat ateşe dayanıklı olarak hafif ama güçlü bir plastik üretildi. Ateşi durdurmak yerine oluşumunda rol alan fosfor ile az miktarda grafenin birleşimi maddenin alevleri tutma kabiliyetinin anahtarı.

En yaygın kullanılan alev geciktiriciler bromlu bileşiklerdir. Bununla birlikte, özellikle çocuklar için zehirli olduğundan şüpheleniliyor. Pek çok ülke bunları tamamen yasaklamaya yöneldikçe, bilim adamları yeni alternatif yollar aramaya başladılar. Ancak, yangın geciktirici olmanın yanı sıra, ucuz ve büyük ölçekte üretilmesi kolay olması gerektiği gibi malzemelerin hafif olması ve güçlü olması da gerekir.

Çin Bilimler Akademisi’nden Jianxing Gang ve meslektaşları, 6 kg ağırlığındaki bir sıvının bir bardağını destekleyecek kadar güçlü ancak yanmayan bir poliimid köpük geliştirdiler; aynı zamanda gül üzerinde dengede kalacak kadar hafifti. Bu alev geçirmezlik özellikleri, kırmızı fosfor hibritleşmiş grafiğin% 2’sinden gelir – grafit ile bilyalı öğütmeyle üretilen kırmızı fosforun bir kombinasyonu.

Çok küçük olan fosfor partikülleri, ısıtıldığında hızla oksitlenir ve karbonhidrat oluşumunu teşvik eder. Yüksek sıcaklıklarda bile kimyasal olarak stabil olan grafen trombositleri ile birleşince, malzeme yüzey üzerinde oksijen geçirmez bir tabaka oluşturur. Bu, alttaki maddenin yanmasını engeller.

Poliimid köpükleri zaten endüstriyel ölçekte yapıldığından, Geng ekibi fosfor grafen köpük sentezinin ölçeklenmesinin de uygulanabilir olması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: chemistryworld.com

Yorumlar
Merve Çöplü - Grafen ve Fosfor ile Yangın Durdurucu Köpük

Hakkında Merve Çöplü

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015 yılında MTA Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari kanser hucrelerinin sonsuz bolunmesinde etkin protein unsurunu etkisiz kildi 310x165 - Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim insanları, beyin kanserinin bir türünde, kanser hücrelerinin sonsuz bölünmesinde anahtar role sahip olduğunu belirledikleri …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com