Anasayfa / Kimya Haberleri / Boya Haberleri / Grafen Saç Boyası, İstenmeyen Elektriklenmeleri Önlüyor

Grafen Saç Boyası, İstenmeyen Elektriklenmeleri Önlüyor

grafen sac boyasi istenmeyen elektriklenmeleri onluyor - Grafen Saç Boyası, İstenmeyen Elektriklenmeleri Önlüyor

Fotoğraf : Doğal saçlar (solda) ve ticari boya (ortada) ile renklendirilmiş bir saç numunesinin aksine, grafen boyalı saçlar (sağda) elektrostatik yüklenmenin (alttaki fotoğraflar) neden olduğu elektriklenmeye karşı direnç gösterirler.

Grafene dayalı uygulamaların bilimsel literatür taramalarında elektronikler, sensörler ve enerji depolama cihazları gibi örnekler karşımıza çıkar. Bunlara yeni bir tanesi daha ekleniyor: Saç bakım ürünleri.

Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, çok ince karbon materyalinin koyu renk grubundaki saçları boyayabildiğini bildirmektedirler (Chem 2018, DOI: 10.1016/j.chempr.2018.02.021).

Ekibin geçici bir patent başvurusu yaptığı bu ürün; düşük maliyetli, dayanıklı, su bazlı ve diğer saç boyalarında yaygın olarak kullanılmakta olan toksik bileşikleri içermeyen bir formülasyon olarak hazırlanabilir. Ayrıca grafen içerikli boya ile boyanmış saçlar, elektrostatik elektriklenme ile etkin bir şekilde savaşır.

Uzun ömürlü ticari saç boyaları tipik olarak bir dizi kimyasal reaksiyonla saç rengini değiştirir. Genellikle amonyak bazlı alkali bir çözelti, saçların yüzeyindeki kütikülleri şişirerek açar, böylece renk değiştiren bileşikler saç korteksine nüfuz edebilir. Hidrojen peroksit gibi bir oksitleyicinin varlığında, aromatik aminler ve fenolleri içeren bileşikler, saçın melanin pigmentleri ile reaksiyona girer.

Bu ürünlerin aksine, bu grafen içeren renklendirici, saç yüzeylerinde pürüzsüz bir kaplama oluşturur. Boyama için, Chong Luo, Lingye Zhou ve Jiaxing Huang’dan oluşan Northwestern grubu, sudaki grafen oksit (GO) ve GO azaltılmış daha koyu türevinin taneciklerini dağıtmak için biyopolimer kitosan ve askorbik asit (C vitamini) kullandı. GO, grafitin güçlü oksitleyicilerle taneciklerine ayrıştırılması ile oluşturulan malzemenin yaygın formudur.

Araştırmacılar, püskürtme veya fırçalama ile uygulanabilecek olan bu boyanın, en az 30 yıkamaya kadar solmaya direnç göstererek, saça sıkı sıkıya bağlandığını kanıtladı. Sıkı bağları, düzgün olmayan yüzeylere uyum sağlamasına yardımcı olan grafeninin inceliği; grafen ve kitosan arasında oluşan hidrojen bağı ve kitosanın saç yüzeyindeki bir protein olan keratine sıkıca bağlanma yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli etkenlere bağlıdır.

Bu kaplamalar, ticari boyalara göre başka avantajlara da sahiptir. Örneğin, grafenin elektriksel iletkenliğinden dolayı boyalı saçlar, kuru kış günlerinde yaygın olarak görülen elektrostatik yüklenmeye ve istenmeyen kabarmalara direnç gösterir. Malzemenin termal iletkenliği sayesinde, boya, sıcak yaz günlerinde ısıyı dağıtmaya yardımcı olabilir.

Tsinghua Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nde karbon nanomalzemeleri uzmanı Hui-Ming Cheng, “Bu çok fonksiyonlu saç boyası, günlük hayatta bir problemi çözen grafen bazlı maddelerin ustaca kullanımıdır” diyor ve bu uygulamanın, genellikle boyutlandırılması oldukça pahalı olan yüksek kaliteli grafen gerektirmemesinin harika bir şey olduğunu ekliyor.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Canan Molla - Grafen Saç Boyası, İstenmeyen Elektriklenmeleri Önlüyor

Hakkında Canan Molla

1992 yılında Tekirdağın Çorlu ilçesinde doğdu. 2010 yılında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında IEEE grubu ve TEMA Vakfında rol aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmasında üçüncülük ödülünü kazandı.  Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası ve Paşabahçe Cam Sanayi Kırklareli Fabrikasında stajlarını tamamladıktan sonra 2017 yılında mezun oldu. VEM İlaç Sanayi Tic. ve A.Ş.'de Üretim Planlama departmanında halen çalışmaktadır. Mühendislerin kendilerini her zaman bir adım geliştirerek çevreye duyarlı, ekonomik ve yenilikçi üretim yapmaları gerektiğine inanıyor. Yenilikleri yakından takip etmek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak adına 2017 Ağustos ayında İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü çevirmenliğe başlamıştır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

porsche dizeli terkedip onun yerine elekrikli ve hibrit otomobillere sariliyor 310x165 - Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Porsche, Dizeli Terkedip Onun Yerine Elekrikli ve Hibrit Otomobillere Sarılıyor

Dieselgate (Volkwagen emisyon skandalı) öylece unutulup gitmeyecektir. Ana odak Volkswagen üzerinde olsa da, Porsche dizel …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com