Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Güneş Spektrumundaki Neredeyse Tüm Enerjiyi Yakalayan Güneş Pili Tasarlandı

Güneş Spektrumundaki Neredeyse Tüm Enerjiyi Yakalayan Güneş Pili Tasarlandı

gunes spektrumundaki neredeyse tum enerjiyi yakalayan gunes pili tasarlandi - Güneş Spektrumundaki Neredeyse Tüm Enerjiyi Yakalayan Güneş Pili Tasarlandı

George Washington Üniversitesi’nden bir araştırmacı tarafından, güneş spektrumundaki neredeyse tüm enerjiyi yakalayabilen yeni bir güneş pili için prototip tasarlandı. Direkt güneş ışığını %44.5 verimlilikle elektriğe dönüştüren yeni tasarım, dünyadaki en etkin güneş pili olma potansiyeline sahiptir.

Tasarımın çalışma prensibi, yaygın olarak kullanılan güneş panellerinden farklıdır. Yeni cihazda, konsantre fotovoltaik (CPV) panelleri kullanmaktadır ve güneş ışığını mikro ölçekli güneş pillerine biriktirmektedir. Küçük boyutlarından dolayı (1 mm2’den daha küçük) belirli materyalleri kullanabilen güneş pilleri maliyeti oldukça yüksektir.

“Güneş Spektrumundan Tüm Enerjiyi Toplamak için GaSb Tabanlı Güneş Pilleri” adlı çalışma, Advanced Energy Materials dergisinde yayınlandı. Çalışmanın başında bulunan Mühendislik ve Uygulamalı Bilimlerden bilim adamı Matthew Lumb, “İstiflenen hücre, güneş ışığı için neredeyse bir elek gibi davranır, her katmandaki özel materyaller belirli bir dalga boyu enerjisini absorplar. Işık, yığının içinden geçerken mevcut enerjinin yarısı elektrik enerjisine dönüştürülür. Karşılaştırma yapılırsa, en yaygın güneş pilleri bugün mevcut enerjinin yalnızca dörtte birini elektriğe çeviriyor.” demiştir ve “Direkt güneş ışığında Dünya yüzeyine ulaşan enerjinin yaklaşık %99’u 250 nanometre ve 2,500 nanometre dalga boyları arasında yer alıyor ancak yüksek verimli çoklu fonksiyonel güneş pilleri bu spektral aralığı yakalayamıyor. Yeni cihazımız, geleneksel güneş pillerinde kaybolan bu dalga boylarındaki fotonlarda depolanan enerjinin kilidini açabiliyor ve bu nedenle, çok yönlü çok işlevli güneş pilini gerçekleştirmenin bir yolunu sunuyor.” şeklinde devam etmiştir.

Bu çalışmanın iki yeni yönü vardır. Genellikle kızılötesi lazerler ve fotodetektör uygulamaları için galyum antimonit (GaSb) substratlarına dayanan materyaller kullanır. Bu GaSb tabanlı güneş pilleri, geleneksel substratlarda yetiştirilen yüksek verimli güneş pilleri ile birlikte istiflenmiş bir yapıya monte edilir. Buna ek olarak, istifleme yöntemi olarak transfer baskı olarak bilinen ve bu minik cihazların üç boyutlu montajını yüksek bir hassasiyetle mümkün kılan bir teknik kullanmaktadır.

Bu özel güneş pili çok pahalıdır, ancak araştırmacılar verimlilik açısından mümkün olanın üst sınırın gösterilmesinin önemli olduğuna inanmaktadırlar. Araştırmacılar, söz konusu malzemelerin mevcut maliyetlerine rağmen, hücrelerin oluşturulmasında kullanılan yöntemin bir umut gösterdiğini söylemektedirler.

Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı-Energy, finanse ettiği 24 milyon dolarlık bir araştırma projesi olan MOSAIC Programı’nın yakaladığı ilerlemelerden yola çıkarak, fotovoltaik performansta devrim yaratmak ve maliyetleri düşürmek için 11 ayrı ekibe de fon sağlamaktadır. Araştırmacılar, bu tür araştırmalara finansman sağlanması gelecekte uygulanabilir ticari teknolojilerin geliştirilmesi için çok önemli olduğunun altını çizdiler.

Kaynak: sciencedaily.com

Yorumlar
Mehmet Tolga Garip - Güneş Spektrumundaki Neredeyse Tüm Enerjiyi Yakalayan Güneş Pili Tasarlandı

Hakkında Mehmet Tolga Garip

1992 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi’nden mezun olup aynı yıl Anadolu Üniversitesi Kimya Bölümü’ne başladı. Bir yıl hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra 2016 yılında mezun oldu. Şuanda Anadolu Üniversitesi Analitik Kimya Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapmakta olup aynı zamanda öğrenci-işçi olarak laboratuvar derslerine girmektedir. Bilimsel ilgi alanları arasında nanoteknoloji, sensörler ve elektrokimya bulunmaktadır. Bunun dışında gitar, mızıka, dart ve satranç hobileri arasındadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com