Günter Wirths

gunter wirths - Günter Wirths

1 Haziran 1911 yılında doğan Alman kimyager uranyum üretimi konusunda çalışmalar yaptı.

Auergesellschaft’da Heereswaffenamt ve  Uranverein projesi için uranyum üretimi üzerine çalıştı.

1945’te Rus atom bombası projesi için çalışmak üzere Sovyetler Birliğine gönderildi.Sovyetler Birliği tarafından serbest bırakıldıktan sonra Batı Almanya’ya yerleşip Degussa şirketinde reaktör dereceli uranyum üretimi gerçekleştirdi.

Günter Wirths II.Dünya Savaşının bitiminde Riad’teki Riehl grubuna katıldı.Fabrikada metalurjik uranyum alanında  üç büyük teknolojik yenileme gerçekleştirildi.Bunlardan ikisi Wirths’ün önderliği ile yapıldı.

Wirths ve Herbert Thime, düşük verimli fraksiyonel kristalleştirme yönteminin yerini uranyum üretiminin ıslak ekstraksiyon prosesinin aldığı eter prosesini hazırladılar.

Wirths ve Yuri N.Golovanov, uranyum oksit prosesinin uranyum üretimindeki teknolojik uygulamalarını inceledi.

1946 yılında tetraflorür ile ilgili ilk deneyler yapıldı ve teknoloji 1947 yılında endüstriyel uygulama için kabul edildi.

Uranyumun eritilmesi ve dökülmesi için yüksek frekanslı bir vakum fırını kullanıldı.

Sovyet atomu bombası projesine katkıda bulunan Wirths ve Thime, ikinci sınıf bir Stalin Ödülü aldı.

Sovyet atom bombası ile ilgili projelerde çalıştığı için Alman Demokratik Cumhuriyeti(DDR)’nde tutulmak istenen Alman bilim insanları listesinde yer aldı.

26 Ocak 2005 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorumlar
Ebru Doğukan - Günter Wirths

Hakkında Ebru Doğukan

1994,İstanbul doğumluyum. Fatih Sultan Mehmet Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2013 yılında Beykent Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2017 yılında mezun oldum.2017,Mayıs ayında İTÜ'de gerçekleşen KIMMTE etkinliğinde "Doğalgazdan Metanol Üretimi" projesinin tasarımında yer aldım.
Yüksek Lisans eğitimimi yurtdışında almayı planlıyorum.
Farmasötik Kimya,Supramoleküler Kimya ve Sanayi kimyasına ilgi duymaktayım.Bu alanlarda kendimi geliştirerek ve sektörde çalışarak kafamdaki kariyer hedefime ulaşacağımı düşünüyorum.
Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörünü ilgi ile takip etmekte olup girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken aynı zamanda öğretmek adına İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak Bilim İnsanları Çeviri kısmında çeviri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venkatraman ramakrishnan 310x165 - Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com