Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Halojen Bağları, Molekülleri Rüzgar Gülü Şeklinde Birleştiriyor

Halojen Bağları, Molekülleri Rüzgar Gülü Şeklinde Birleştiriyor

halojen baglari molekulleri ruzgar gulu seklinde birlestiriyor - Halojen Bağları, Molekülleri Rüzgar Gülü Şeklinde Birleştiriyor

Sigma bağları halobenzenlerin üçgen bir yapı oluşturmasını sağlar.

Atomik çözünme görüntüleri ortaya çıkardığı üzere halojen bağları halobenzenlerin rüzgar gülüne benzer bir yapı oluşturmasına neden olur.

Halojen bağlanma; -17. grup elementlerinin hidrojen bağları- molekül diziliminde en önemli rolu alır.Bir moleküldeki sigma bağları- karbon-halojen bağlarının sonundaki zayıf elektron bölgeleri- ve kuvvetli elektron bağları bulunan komşu molekül arasında gerçekleşir.Üç farklı halojen bağı içeren molekül bir araya geldiklerinde,sigma bağlarına sahip olan moleküller çevrelerindeki kuvvetli elektron bölgelerine sahip carbon-halojen bağları ile etkileşime girerek rüzgar gülü şekli oluşturabilirler.Bu merak uyandırıcı bağlanma davranışı Çin de ki araştırmacılar tarafından kaydediliyor ve US STM in başka bir versiyonunu kullanarak araştırıyor.

Gümüş bir yüzeyde hegzaflorabenzan ve hegzabromabenzan bir merkezi üçlü holojen bağlarına sahip rüzgargülü şekli içinde gelişi güzel bağlanırlar ve bu eklenen köşegensel etkileşimde ki halojenler birbiriyle direk olarak zıt değillerdir.

1,3,5-triflorobenzan da bilim adamları üç farklı halojen bağı keşfettiler: florine-florine bağının iki farklı çeşiti, bir hidrojen ve onun komşu moleküllerindeki iki halojen bağı arasındaki -ilk iki bağ  kadar güçlü- V şekilli bifurkat bağları.hegzaflorobenzenin bağlanma davranışlarına ait bu ilk gözlemler ayrıca florun sigma bağı oluşturmak için yeterince polarize olduğu düşünüldüğü halde halojen bağlanmasına katıldığınıda kanıtlar.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com