Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Hidrojen Pillerini Güçlendirmek için Yeni Katalizörler

Hidrojen Pillerini Güçlendirmek için Yeni Katalizörler

hidrojen pillerini guclendirmek icin yeni katalizorler - Hidrojen Pillerini Güçlendirmek için Yeni Katalizörler

Hidrojen ve Suyun reaksiyonlarıyla Hidrojen üretiminin adımları

Çin ve Birleşik Devletlerden araştırmacılar geliştirdikleri Platin-Molibden Karpit katalizörleri ile Hidrojen pillerinde su ve etanoldan elde edilen hidrojenin kolayca salını verilmesini sağlıyor. Nature dergisinde yayınlanan makalede ekip hidrojen pillerinde bu yöntemin kolayca uygulanabileceğini ifade ettiler.

Gezegenimiz gitgide ısınıyor bu nedenle dünyanın her yerindeki bilim adamları benzin yerine daha ucuz olan bir yakıt kullanan alternatif araçlara yönelmiş durumda. Elektrikli, Hibrit, doğal gaz, etanol ve diğer yakıtlar ve tabi ki Hidrojen kullanarak çalışılan araçları geliştirmek için fazlaca çaba harcanıyor. Bu yeni çalışmalarda Hidrojenin alternatif olarak kullanılabileceği ise daha da ön plana çıkmış durumda.

Günümüzde Hidrojenin yakıt pillerinde kullanılmasının farklı yolları olsa da özellikle ekonomik ve pratik yollardan geliştirilmesi ve benzin yerini alacak şekilde tüm dünyada tedarikinin sağlanması gerekiyor. Yeni çalışmalarda ise bunun üstesinden gelecek daha pratik bir proses geliştirmiş durumdalar

Yeni geliştirilen bu katalizörlerin kullanılması ile beraber reaksiyon Hidroje üretimine yönlendirilirken, karbondioksit salınımı da kolaylaşmış oluyor.

Platin-Molibden Karpit katalizörlerini katıldığı reaksiyonlar 150-190°C arasında ve kostik malzemelerin kullanılması ile mümkün hale geliyor. Ve bu teknik Metanol’ün kullanıldığı diğer yöntemlere göre beş kat daha verimli. Toyota Mirai’nin 50 litrelik deposuna katılan Metanol’ün üzerine 10 g eklenen katalizör sayesinde 690 km yol yaptı. Metanol için 15$ ve katalizör için 320$  harcansa da ekip katalizörün tekrar tekrar kullanılabileceğini ifade etti.

Ekip prosesin Karbondioksit salınımı açısından ideal olmasa da Hidrojen üretimi açısından gayet iyi olduğunu ifade etti. Diğer yandan Platin’in aşırı derecede pahalı olsa da katalizörün %25’inin geri kazanımının mümkün olduğunu belirtti.

Kaynak : phys.org

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bakterilerle dolu gunes paneli bulutlu havalarda bile elektrik uretebiliyor 310x165 - Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bakterilerin fotosentez yeteneğini kullanarak yeni bir güneş paneli modeli geliştirdi. Verim …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com