Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Hidrojene dev yatırım

Hidrojene dev yatırım

hidrojene dev yatirim - Hidrojene dev yatırım

Bu büyük yatırıma Shell’den bile destek geldi.

Hidrojenle çalışan otomobillere büyük bir yatırım geliyor. Toyota, BMW, Daimler, Honda ve Hyundai, önümüzdeki beş yıl içinde, Royal Dutch Shell PLC ve Total SA gibi petrol şirketlerinin de katılımıyla, hidrojenle ilgili ürünlere 10.7 milyar dolarlık bir yatırım yapma kararı aldı. Halihazırda, hidrojen ile ilgili teknolojiye yönelik yıllık yatırımlar yaklaşık 1,5 milyar dolara ulaşmış durumda.

Az önce adı geçen beş otomobil firmasının yanı sıra, toplamda 13 şirket, yeni kurulan Hidrojen Konseyinin bir parçası ve bunların hepsi daha az çevre dostu enerji kaynaklarından hidrojene geçmek için politikacılarla görüşmelerde bulunmayı planlıyor. Konsey, elektrikli bataryaların tek natif olmadığını insanlara kanıtlamaya çalışıyor.

Toyota’nın başkan yardımcısı ve konsey eşbaşkanı Takeshi Uchiyamada, yaptığı açıklamada “Ulaşıma ek olarak, hidrojen çoklu endüstrilerde ve tüm değer zincirinde düşük karbonlu bir topluma geçişimizi destekleme potansiyeline de sahip” dedi.

Toyota, yeni konseyle birlikte, 2050 yılına kadar kendi serisindeki karbondioksit emisyonlarının yüzde 90’ını azaltabileceğini söylüyor. Bunu yaparken, şirket hidrojen yakıt hücresi konvoyunu sürecek ve yeni Mirai için hidrojen altyapısını artıracak.

Zaten Toyota, Honda ve Hyundai, teknolojiyi Mirai, Clarity ve Tucson gibi otomobillerle kendi kendi ürün gamlarında bu teknolojilere yer veriyor. Bu şirketlerin umudundaki yeni yatırım, çevredeki altyapıyı oluşturacak ve ülke çapında ve dünyadaki satışları arttıracak.

Uchiyamada, “Hidrojen Konseyi, hidrojen teknolojisini ve dünyadaki faydalarını sergilemek konusunda sorumlu liderlik gösterecek. Hükümetlerde, endüstrilerde ve en önemlisi kamuoyunda işbirliği, destek ve anlayış gözetecektir” dedi. “Biz Toyota’da yakıt hücresi araçlarının devreye sokulması da dahil olmak üzere otomotiv endüstrisindeki çevresel ve teknolojik gelişmelere her zaman öncülük etmeye çalıştık.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : otomobilgazetesi.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

elastik fiberler akilli giysileri degistirecek 310x165 - Elastik Fiberler Akıllı Giysileri Değiştirecek

Elastik Fiberler Akıllı Giysileri Değiştirecek

EPFL bilim adamları, robotik parmaklarda ve giysilerde sensör olarak kullanıma uygun, süper elastik, çok malzemeli, …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com