Anasayfa / Kimya Bilim İnsanları / Hillar Muidar Rootare

Hillar Muidar Rootare

hillar muidar rootare - Hillar Muidar Rootare

Hillar Rootare, 26 Nisan 1928 doğumlu fizikokimyacı ve bilim insanı. En iyi bilinen çalışmaları, civa porozimetresi, yüksek basınç sıvı kromotografisi ve 1967 yılında formüle ettiği gözenekli maddelerin toplam yüzey alanını hesaplamak için kullanılan Rootare-Prenzlow denklemidir.

Hillar Rootare, Tallinn-Estonya’da dünyaya geldi. Babası Karl Johannes Rootare’ydi. Karl J. Rootare, bir kimyacıydı. Kanser hastaları için kemoterapi alanındaki sayısız ABD patentine başvurmuştu. Ayrıca amatör bir satranç oyuncusu, kemancı-keman yapımcısı ve süvariydi. Annesi Karin Kangas Rootare , bir çok dili konuşabiliyordu ve bu nedenle 2. Dünya Savaşı’nda tercüman olarak görev yapmıştı. Rootare ailesi, Estonya’dan Helsinki’ye, 1944’te Finlandiya’ya, daha sonra İsveç’in Gotland adasında Visby’ye göç etti ve sonra 1946’da Stockholm-İsveç’ten New York’a göç etti.

Hillar Rootare, 1952 yılında New York-Staten Island’daki Wagner Koleji’nde bilim derecesini kazandı. Ayrıca, 1973 yılında Ann Arbor’da Michigan Üniversitesi’nde kimya alanında çalıştı. Bilimsel dergilerde yayınlanan birçok makalesinden öne çıkan çalışması 1967 tarihli, gözenekli malzemelerin toplam yüzey alanını hesaplamak için gerçekleştirdiği çalışmadır ve günümüzde bu çalışmaya birçok atıf yapılmaktadır. Bu çalışma daha sonraları Rootare-Prenzlow Denklemi olarak adlandırıldı. Çalışmanın temeli ilginçtir ki iki genç yüksek lisans öğrencisi tarafından Ann Arbor’da Metzgers Bar’daki bir kokteylde peçetenin üzerine yazılarak çalışıldı ve gece geç saatlerde Church Caddesi’ndeki eski bir laboratuvarda denendi. Ayrıca Hillar Rootare, Hidrojen Mikron Spektroskopu’nu ve Cıva Porozimetresi’ni daha kullanışlı bir hale getirdi.

Rootare, Michigan Üniversi’ndeki Amerikan Yapı Şirketi’nde, Atlanta’da Mikrometri alanında ve New York’taki Quantachrome Şirketi’nde çalıştı. Dr. James Rhodes ile birlikte, NASA’nın Uzay Mekiği’nde kullanılan, ultra-hafif seramik ısıya dayanıklı fayansları güçlendirmek için kullanılan “whiskers” -mikroskobik kristal lifler geliştirdi. Bu lifler uzay mekiğini atmosfere girdikten sonraki aşırı ısınmadan koruyordu. Günümüzde bu teknoloji, diğer uzay gemilerinde kullanıldığı kadar, rekonstrüktif dişhekimliğinde kullanılan aljinat izlenim materyallerinde de kullanılmaktadır. Elektron Mikroskop’unda kapsamlı çalışmalar yaptı ve Uluslararası Sağlık Enstitüsü ile birlikte yedi yıl boyunca, aynı doğal kemik gibi yoğunluğu ve porozitesi olan sentetik kemik çalışmalarında bulundu. Daha sonraları bu sentetik kemik insan hastalar için kullanıldı. Hillar Rootare, 2006 yılında Gelişmiş Kompozit Malzemeler Şirketi’nden emekliye ayrıldı. American Chemical Society, American Fine Particle Society, Sigma Psi Bilimsel Kardeşliği ve Estonya’lı bir kardeşlik olan Rotalia’nın elli yıllık üyesiydi. Rootare bir Scuba (tüple dalış) meraklısıydı ve Washington D.C. temelli bir dalış kulübünden dalış lisansı bulunuyordu. Hava, denizaltı ve karadaki macera arayışlarını bir arada tamamlayan Rootare, BSA motosikletlerinin hevesli bir sahibi ve binicisiydi. Ayrıca, Birleşik Devletler’de sığınma ve eğitim isteyen Estonyalı öğrencilere cömertçe yardım etti. Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’ndeki uçuş çalışanı ve Stratejik Hava Komutanlığı’ndaki elektronik önlem görevlisi olmaktan gurur duydu. Ünlü Dusty’s Raiders’ın uçuş üyesiydi. Keşif için dönüştürülen B-17 uçaklarının hem iç hem dış özelliklerini biliyordu.Yaklaşık elli yıl Norene Catherine Kindstrand ile evli kaldı ve bu evlilikten üç kızı ile üç oğlu oldu. Hillar Rootare, 2 Ekim 2008 günü Atlanta-Georgia’da hayata veda etti.

Yorumlar
Hazal Öztan - Hillar Muidar Rootare

Hakkında Hazal Öztan

1994 Ankara doğumluyum. 2012 yılında Dr.Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. 2015 yılında Devlet Su İşleri Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı'nda ve 2016 yılında Uzman Kataforez Metal Yüzey Kaplama'da stajlarımı yaptım. 2016- 2017 eğitim döneminde ''Baryum Sülfat'tan Baryum Sülfür Eldesi Üzerinde Sıcaklığın Etkisi'' konusu üzerinde çalışarak 2017 Haziran ayında lisans bitirme tezimi sundum ve lisans derecemi tamamladım. Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörü ile ilgili yayınları ilgi ile takip etmekteyim. Girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken öğretmek için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.Gönüllü olarak bilim insanları kısmında ingilizce çeviri yapmaktayım.Akademik hayatıma proses güvenliği ve yapı kimyasalları-malzemeleri üzerinde devam etmek istiyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

frederic swarts 310x165 - Frédéric Swarts

Frédéric Swarts

Hayatı Frédéric Swarts, Brüksel yakınlarındaki Ixelles’de doğdu. Babası Theodore, Ghent Üniversitesi’nde Yardımcısı idi. Swartes, 1883’te …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com