Huang Minglon

huang minglon - Huang Minglon

Huang Miglon, Çin’de modern ilaç endüstrisinin kurucusu ve öncüsü olarak görülen organik kimya ve ilaç alanında çalışmalar yapmış bilim insanıydı.

Günümüzde bütün dünyada, şimdiki bilinen adıyla Kishner-Wolff indirgeme metodunun keşfedicisidir. Ayrıca Huang Miglon, endüstriyel ilaç sanayinde steroidal hormonun üretimini gerçekleşmiştir. Megestrol asetat olarak bilinen, ağız yoluyla alınabilen ilk doğum kontrol hapını üretmiş ve Çin’deki doğum kontrolüne önemli katkıda bulunmuştur. Yaklaşık kırk monograf  ve inceleme yazısı yazmıştır.

Hayatı

Huang Miglon, Jiangsu Eyaleti, Yangzhou’daki Qing Hanedanlığında 3 Temmuz 1898 yılında doğdu. 1917’de Yangzhou Orta Okulu’ndan mezun oldu. Günümüzde Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak bilinen Zhejiang Eyalet Koleji’nden 1918 yılında mezun oldu. 1924 yılında Almanya’daki Berlin Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

1925 yılında  Çin’e geri dönen Miglon, Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör ve daha sonra da bölüm başkanı oldu. 1934-1940 yılları arasında Miglon, Almanya ve İngiltere’de araştırmalar yaptı. Miglon, 1940 yılında Çin’e geri döndü ve Academia Sinica’da kıdemli araştırmacı oldu. Ayrıca, National Southwestern Associated University’de  bir profesördü (şimdiki Tsinghua Üniversitesi, Pekin Üniversitesi ve Nankai Üniversitesi). 1945-1952 yılları arasında Miglon, ABD’de Harvard Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesiydi. Yine Amerika’daki yıllarında dünyaca ünlü sağlık hizmetleri ve yaşam bilimleri şirketi Merck’i ziyaret etti.

1952’de Miglon Çin’e tekrar geri döndü. Miglon, PLA – Askeri Tıp Bilimleri Akademisi Kimya Bölümü Başkanı olarak görev yapmıştı. Miglon ayrıca, Çin Bilimler Akademisi’nin (Şangay) Organik Kimya Enstitüsü’nde,(CAS), üst düzey bir araştırmacıydı. (Çin’deki organik kimya araştırmalarının en prestijli enstitüsü olan-SIOC)

Günümüzde Miglon, Çin’de modern ilaç endüstrilerinin öncülerinden ve kurucularından biri olarak görülüyor. Miglon, Çin Bilimler Akademisi’nde (1955 seçimi) üst düzey bir akademisyen olarak görev aldı. Miglon, Çin İlaç Bilimleri Derneği’nin önce başkan yardımcılığını yaptı ve daha sonra onursal başkanı oldu.

Miglon, hem İngilizce hem Çince olmak üzere yüzün üzerinde makale yayınlamıştır.

Huang Miglon, 1 Temmuz 1979 yılında hayata veda etmiştir.

Huang-Minglon Modifikasyonu

Huang Modifikasyonu ya da Huang-Miglon Modifikasyonu; Çinli bir ismin, bir organik kimya reaksiyonunda adını ilk duyurduğu zamandı.

Huang Modifikasyonu, şimdiki bilinen Wolff-Kishner indirgeme reaksiyonunun kısa yoludur. Bu indirgeme karbonil bileşiği, potasyum hidroksit ve hidrazin hidratın , etilen glikol ile birlikte bir kapta ısıtılmasıdır. Wolff-Kishner indirgemesi, karbonil işlevselliğini metilen gruplarına dönüştürmek için organik kimyada kullanılan bir reaksiyondur. Kompleks molekül sentezi bağlamında, bir karbonil grubunun, bir ara maddenin aktive edilmesi için kullanılması ve sonrasında kaldırılması amacıyla en sık kullanılan yoldur. 1911 yılında ilk kez Nikolai Kischner tarafından raporlanmış ve 1912 yılında Ludwig Wolff tarafından scopadulcic asit B,  aspidospermidin ve disidiyolidin toplam sentezine uygulanmıştır.

huang minglon 1 - Huang Minglon

Genel olarak, reaksiyon mekanizması önce hidrazinin keton ya da aldehit alt-tabakasıyla yoğunlaştırılmasıyla bir hidrazonun yerinde üretilmesini içerir. Bazen substrat olarak önceden oluşturulmuş bir hidrazon kullanmak avantajlıdır. Hidrazon, alkoksit baz ile deprotonize edilir ve bunu takiben bir diimid anyonunun oluştuğu uyumlu bir hız belirleme basamağı uygulanır. Bu alkil diimidin N2 kaybıyla çökmesi, arzu edilen ürünü vermek üzere çözücü ile  protonlanabilen bir alkil anyon oluşumuna neden olur.

huang minglon 2 - Huang Minglon

Wolff-Kishner indirgemesi çok temel koşulları gerektirdiğinden, baza duyarlı yüzeyler için uygun değildir. Bununla birlikte, bu yöntem, piroller gibi aside duyarlı bileşikler ve yüksek moleküler ağırlıklı bileşikler için ilgili Clemmensen indirgemesi üzerinde üstün olabilmektedir.

Yorumlar
Hazal Öztan - Huang Minglon

Hakkında Hazal Öztan

1994 Ankara doğumluyum. 2012 yılında Dr.Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. 2015 yılında Devlet Su İşleri Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı'nda ve 2016 yılında Uzman Kataforez Metal Yüzey Kaplama'da stajlarımı yaptım. 2016- 2017 eğitim döneminde ''Baryum Sülfat'tan Baryum Sülfür Eldesi Üzerinde Sıcaklığın Etkisi'' konusu üzerinde çalışarak 2017 Haziran ayında lisans bitirme tezimi sundum ve lisans derecemi tamamladım. Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörü ile ilgili yayınları ilgi ile takip etmekteyim. Girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken öğretmek için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.Gönüllü olarak bilim insanları kısmında ingilizce çeviri yapmaktayım.Akademik hayatıma proses güvenliği ve yapı kimyasalları-malzemeleri üzerinde devam etmek istiyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

frederic swarts 310x165 - Frédéric Swarts

Frédéric Swarts

Hayatı Frédéric Swarts, Brüksel yakınlarındaki Ixelles’de doğdu. Babası Theodore, Ghent Üniversitesi’nde Yardımcısı idi. Swartes, 1883’te …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com