Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Hücre Kullanımında Bir İlk: Bakterilerden Florlanmış Biyoplastik Üretimi!

Hücre Kullanımında Bir İlk: Bakterilerden Florlanmış Biyoplastik Üretimi!

hucre kullaniminda bir ilk bakterilerden florlanmis biyoplastik uretimi - Hücre Kullanımında Bir İlk: Bakterilerden Florlanmış Biyoplastik Üretimi!

Genetiği değiştirilmiş bakteriler yeni malzemeler için daha sürdürülebilir bir sentezi mümkün kılabilir.

Bilim insanları, genetik olarak işlenmiş bakteri ile bir flor bileşiğini sindirip yeni bir biyoplastik türe dönüştürmeyi başardı. Bu çalışma, bir floropolimerin ilk biyosentezi olup, daha yeşil organoflor sentezi için bir yapı taşı niteliğindedir.

Flor, antidepresan Prozac ve yapışmaz malzeme Teflon gibi birçok sentetik bileşikte yer almasına rağmen doğada nadir bulunan ve var olan en elektronegatif elementtir. Yeni araştırmalara müdahil olmayan, College Dublin Üniversitesi’nden biyomolekül bilimci Cormac Murphy, ‘’Flor elementi biyoelverişlilikten yoksun.’’ diyor ve açıklıyor: ‘’Yerkabuğunda bol miktarda flor var. Flor on üçüncü en bol element olmasına rağmen bunun çoğu kayaların içinde hapsolmuş durumda.’’ Günümüze kadar, inorganik florürü katalizlemek için sadece bir kaç organizma evrimleşmiştir. Elementel florun doğal kaynağı ise son dönemlerde keşfedildi.

hucre kullaniminda bir ilk bakterilerden florlanmis biyoplastik uretimi 1 - Hücre Kullanımında Bir İlk: Bakterilerden Florlanmış Biyoplastik Üretimi!

In vivo production of fluorinated biopolymers in engineered E. Coli

(Yaşayan organizmada, genetik işlenmiş E.coli içinde, florlanmış biyopolimer üretimi)

Berkeley, California Üniversitesi’nden Michelle Chang ve ekibi, sık karşılaşılan bakterilerden Escherichia coli’nin genetik yapısını değiştirerek floro malonatı biyobozunur bir polimer haline getirmeyi başardı. Araştırmacılar, flor içeren maddeleri işleyebilen enzimleri kodlayabilmek için farklı organizmalardan elde ettikleri genleri E.Coli bakterisi içine eklediler.

Başlangıçta, floro-malonatla beslenmiş hücreler herhangi bir florlanmış bileşik üretmeyi reddetti. Chang ve meslektaşları, E. Coli ‘nin yiyeceği ememediğini keşfetti ve bakteriye, özel bir taşıyıcı protein eklemek zorunda kaldılar. İngiltere St. Andrews Üniversitesi’nden organoflor kimyageri David O’Hagan, çalışmayı, ’’Bu makaledeki gerçek dönüm noktasının taşıyıcı protein varlığı ve floro-malonat alımının başlangıç problemi olarak saptanması olduğunu düşünüyorum.’’ diyerek yorumladı.

Taşıyıcı protein yerleştirildiğinde, E.Coli floro-malonatın yaklaşık %50’sini daha sonra polimerleşecek olan 2-floro-3-hidroksibutirat haline getirir. Sonuçta oluşan polyester %15’e kadar florlanmış birim içerir. Dahası, floropolimerin ticari bir biyoplastik olan florlanmamış versiyonuna göre daha az kırılgan olduğunun ortaya çıkması Chang ve ekibini şaşırtan bir özellik oldu.

Her ne kadar floro-malonat ucuz bir madde de olsa, Chang, floropolimerleri direkt olarak inorganik florürlerden üreten bir organizmanın mühendisliğinin mümkün olabileceğini düşünüyor ve ‘’ Mesele, uygun maliyetli olup olmamasıdır.’’ diyor. O’Hagan, ‘’Fermantasyon, kinetikle ilgilenir.’’ diyor ve ekliyor, ‘’ Eğer bunu on birden fazla kimyasal adımla yapıyor olsaydınız, bir o kadar reaktif, çözücü ve metal katalizör gerekirdi.’’

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Deniz Işınsu Avşar - Hücre Kullanımında Bir İlk: Bakterilerden Florlanmış Biyoplastik Üretimi!

Hakkında Deniz Işınsu Avşar

6 Mayıs 1992 tarihinde Ankara'da doğdu. 2010 yılında Ankara Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı ve 1 yıl İngilizce hazırlık programını tamamladı. 2015 yazında TÜPRAŞ'ta üretim stajını tamamladı ve 2015/2016 eğitim yılında Erasmus+ programı ile bir yıl, Almanya, TH Köln Üniversitesi'nde eğitim gördü. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun oldu ve Ekim 2017'de İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

irritabl bagirsak sendromunu tedavi eden kimya temelli diyet 310x165 - İrritabl Bağırsak Sendromunu Tedavi Eden Kimya Temelli Diyet

İrritabl Bağırsak Sendromunu Tedavi Eden Kimya Temelli Diyet

PDF OLARAK İNDİR Belirtilerin  ortadan kaybolması için ,hayatını 15 yılından vazgeçebileceğiniz kadar şiddetli bir hastalık …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com