Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / İlk Aromatik Molekül Yıldızlararası Uzayda Tanımlandı

İlk Aromatik Molekül Yıldızlararası Uzayda Tanımlandı

ilk aromatik molekul yildizlararasi uzayda tanimlandi - İlk Aromatik Molekül Yıldızlararası Uzayda Tanımlandı

Fotoğraf : Radyo astronomisi, Taurus Moleküler Bulut’unda (Taurus Molecular Cloud) (TMS) aromatik moleküllerin varlığını ortaya koydu.

Radyo astonomi analizi benzonitril sinyalini seçti.

Aromatik molekül olam benzonitril, Taurus Moleküle Bulut’unda- karmaşık moleküller içerdiği bilinen yıldızlararası boşluğun bir bölgesi-  radyo teleskop kullanarak tespit edildi.

Aromatik moleküllerin evrende yaygın olarak dağılmış olduğu düşünülür ve henüz tanımlanamayan kızılötesi bantlardan sorumludur – ışımalar nümerik kozmik kaynaklardan üretilir.Bununla birlikte, ilk defa radyo spektroskopi kullanılarak belirli bir aromatik molekülün ilk tespit edildi.

Virginia, Charlottesville’deki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’ndeki bilim insanları, benzonitril de dahil olmak üzere bir kaç basit aromatik moleküllerin  mevcut radyo ışıma verilerini – Japonya’daki Nobeyama radyo teleskobu tarafından toplanan – yakalamak için spektral istifleme adlı bir yöntem kullandı. Benzotitrilin farklı dönme geçişlerini ölçen kendi deneysel verileri ve aynı bölgede benzonitrilin dokuz farklı dönme geçişini saptayan Batı Virginia’daki Green Bank Teleskop, daha fazla gözlem ile birlikte molekülün kimliğini doğrulamayı başardılar.

Bulgular, materyalin yeni yıldızlara ve gezegenlere dahil edileceği ve  alanın bu bölümünde daha karmaşık organik moleküllerin oluşumuyla ilgili fikirler sunuyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com