Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / İlk Aromatik Molekül Yıldızlararası Uzayda Tanımlandı

İlk Aromatik Molekül Yıldızlararası Uzayda Tanımlandı

ilk aromatik molekul yildizlararasi uzayda tanimlandi - İlk Aromatik Molekül Yıldızlararası Uzayda Tanımlandı

Fotoğraf : Radyo astronomisi, Taurus Moleküler Bulut’unda (Taurus Molecular Cloud) (TMS) aromatik moleküllerin varlığını ortaya koydu.

Radyo astonomi analizi benzonitril sinyalini seçti.

Aromatik molekül olam benzonitril, Taurus Moleküle Bulut’unda- karmaşık moleküller içerdiği bilinen yıldızlararası boşluğun bir bölgesi-  radyo teleskop kullanarak tespit edildi.

Aromatik moleküllerin evrende yaygın olarak dağılmış olduğu düşünülür ve henüz tanımlanamayan kızılötesi bantlardan sorumludur – ışımalar nümerik kozmik kaynaklardan üretilir.Bununla birlikte, ilk defa radyo spektroskopi kullanılarak belirli bir aromatik molekülün ilk tespit edildi.

Virginia, Charlottesville’deki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’ndeki bilim insanları, benzonitril de dahil olmak üzere bir kaç basit aromatik moleküllerin  mevcut radyo ışıma verilerini – Japonya’daki Nobeyama radyo teleskobu tarafından toplanan – yakalamak için spektral istifleme adlı bir yöntem kullandı. Benzotitrilin farklı dönme geçişlerini ölçen kendi deneysel verileri ve aynı bölgede benzonitrilin dokuz farklı dönme geçişini saptayan Batı Virginia’daki Green Bank Teleskop, daha fazla gözlem ile birlikte molekülün kimliğini doğrulamayı başardılar.

Bulgular, materyalin yeni yıldızlara ve gezegenlere dahil edileceği ve  alanın bu bölümünde daha karmaşık organik moleküllerin oluşumuyla ilgili fikirler sunuyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Reyhan Karatay - İlk Aromatik Molekül Yıldızlararası Uzayda Tanımlandı

Hakkında Reyhan Karatay

Reyhan Karatay 19.03.1991 Izmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği(Ingilizce) öğrencisiyim. Opet fuchs ta üretim arge staji deneyiminin var. Mesleğimle ilgili eğitim ve programlara katılıyor, araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyorum. İlgilendiğim alanlarla ilgili yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiğim için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

karbonat minerali kendi kendine elmas olusturuyor 310x165 - Karbonat Minerali Kendi Kendine Elmas Oluşturuyor

Karbonat Minerali Kendi Kendine Elmas Oluşturuyor

PDF OLARAK İNDİR Karbonat içeren yeni jeolojik mekanizma, Dünya’nın alt mantosunun elmas açısından zengin olabileceğini …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com