Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / İnsan Spermi Kuyruklarında Keşfedilen Yeni Yapı

İnsan Spermi Kuyruklarında Keşfedilen Yeni Yapı

insan spermi kuyruklarinda kesfedilen yeni yapi - İnsan Spermi Kuyruklarında Keşfedilen Yeni Yapı

Fotoğraf : Sperm tai yapının yakın çekim gösteren illüstrasyon

Bir spermin yüzebilmesi ve bebeğin tasarlanması için oldukça etkili bir kuyruğa ihtiyaç vardır. Kriyo-elektron tomografisi kullanarak, Göteborg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar – Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmacılarla işbirliği içinde çalışarak – sperm kuyruklarında tamamen yeni bir nanoyapı tespit ettiler.

İnsan spermleri ürememiz için inanılmaz derecede önemlidir. Bu nedenle, görünümleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olduğumuzu varsaymak kolay olacaktır. Ancak, uluslararası bir araştırmacılar ekibi, şimdi, kriyo-elektron tomografisi kullanımı sayesinde, sperm kuyrukları içinde tamamen yeni bir nanoyapı belirlemiştir.

Joachim Frank, Jacques Dubochet ve Richard Henderson’ın 2017’de Nobel Ödülü’nü aldıkları yöntem, hücresel yapıların 3D görüntülerini üretiyor.

Hücreler buzda donmuş olarak gösterildiğinden, en küçük hücre yapılarını gizleyebilen kimyasalların ilavesi olmadan, hücre içindeki tek tek proteinler bile gözlemlenebilir “diyor Gothenburg Üniversitesi Kimya ve Moleküler Biyoloji Bölümü’nden bir araştırmacı olan Johanna Höög.

Kuyruk Yüzme Yeteneğini Etkiler

Bir spermin yüzebilmesi ve yumurtanın döllenebilmesi için oldukça etkili bir kuyruğa ihtiyaç vardır.

Kuyruk yaklaşık bin farklı yapı taşından oluşan son derece karmaşık bir mekanizmadır. Bunlardan en önemlisi uzun tüpler (mikrotübüller) oluşturan tubulinler olarak adlandırılır. Tüpler sperm kuyruğunda bulunur.

Binlerce motorprotein – hareket edebilen moleküller – bu tüplere yapıştırılır. Bir mikrotübüle sabitlenerek ve bitişik mikrotübül üzerinde “yürüme” ile sperm kuyruğu çekme ve kuyruk kıvrımlarındaki motorproteinler spermin yüzmesini sağlar.

Aslında çalışabilmesi oldukça inanılmaz ”diyor, çalışmayı yönlendiren Johanna’yı ekliyor.“ Spermlerin yüzebilebilmesi için binlerce motorproteinin hareketinin en küçük ayrıntıda koordine edilmesi gerekiyor. ”

Sperm Kuyruğunu İncelemek

Araştırma, insan sperm kuyruklarının 3D’de nasıl göründüğünü görmek için başlatıldı. Bu daha sonra spermlerin nasıl çalıştığı hakkında bir ipucu sunacak, aynı şekilde bir motorun taslağı nasıl çalıştığını açıklamaya yardımcı olacaktır.

Sperm kuyruğunun son bölümünün ilk 3B görüntülerine baktığımızda, mikrotüplerin içinde daha önce hiç görmediğimiz bir şey tespit ettik: spermin ucundan uzayan ve uzunluğunun yaklaşık onda biri olan spiral kuyruk.”

Spirallerin ne yapması gerektiği, nelerden oluştuğu ve spermlerin yüzmek için önemli olup olmadığı araştırma ekibinin artık yanıtlamaya odaklanacağı sorulardır.

Spiralin mikrotübüllerin içinde bir mantar görevi görebileceğine, normalde yaptıklarına göre büyümelerini ve küçülmelerini engelleyebileceğine inanıyoruz ve bunun yerine spermin enerjisinin tam olarak yumurtaya doğru yüzmeye odaklanmasını sağlıyoruz ”diyor Davide Zabeo Keşfin arkasındaki doktora öğrencisi.

Bilimsel Raporlar dergisinde yayınlanmış olan çalışma, İsveç Göteborg Üniversitesi ve ABD’de Colorado Üniversitesi’nde araştırmacılar arasında bir işbirliğidir.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Büşra Gerçin - İnsan Spermi Kuyruklarında Keşfedilen Yeni Yapı

Hakkında Büşra Gerçin

1992 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Kimya bölümünü bitirdim. Üniversitemiz bünyesinde ki Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde staj yaparak nükleer uygulamalar, nükleer teknoloji ve nükleer bilimler laboratuvarlarındaki araştırmalar da yer aldım. Bir çevre laboratuvarın da Analiz sorumlusu olarak görev aldım ve ICP-OES (indüktif eşleşmiş optik emisyon spektrometresi) , AAS (atomik absorbsiyon spektrometresi) kullanarak atık su, su ve atık yağlarda ağır metal analizi yaptım.Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ki suların kalitesi ve arıtma tesislerinin iyileştirilmesi projesinde görev aldım. İlgi alanlarım yenilenebilir enerji, doğa ve çevre projeleri, yeşil kimya, polimerler. Kendime ve sizlere katkı sağlayabilmek adına İnovatif kimya dergisine katılmaya karar verdim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

deterjan yerine dogal bitki ekstratlari urettiler 310x165 - Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

PDF OLARAK İNDİR SAMSUN’da 11’inci sınıf öğrencileri Özlem İlayda Demir ve Zeynep Sude Korkmaz yaptıkları …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com