Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Irak’ın petrol ihracatında ‘görülmemiş’ artış

Irak’ın petrol ihracatında ‘görülmemiş’ artış

irak in petrol ihracatinda gorulmemis artis - Irak'ın petrol ihracatında 'görülmemiş' artış

Irak’ın Mayıs ayına ait petrol ihracatında ciddi bir artış yaşandığı belirtildi.

Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad’ın yaptığı açıklaya göre, Mayıs ayında ham petrol satışında daha önceleri “yaşanmamış bir artış” meydana geldi. Sadece geçen ayda, 97 milyon varilden fazla petrol satışı yapıldı. Satış sonucu elde edilen gelir ise 5 milyar doları buldu.

Irak Milli Petrol Şirketi’nin (SOMO) verilerini paylaşan Cihad, “Kurumun mayıs verilerine göre, ihraç edilen petrol 97 milyon 504 bin varildir. Varil başı ortalama satış fiyatı ise 55 dolardır” dedi.

“Günlük petrol ihracında artış yaşandı ve bu oran yaklaşık 3 milyon 145 bin varildir” diyen Cihad, Irak’ta daha önceki zaman dilimlerinde böyle bir ihracatın gerçekleşmediğini aktardı. Farklı bölgelerden sevk edilen petrol miktarları konusunda da bazı bilgiler veren Cihad, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Basra’daki güney limanlarından ihraç edilen petrol miktarı 83 milyon ve 520 bin varil. Kuzey limanlarından yapılan ihracın miktarı ise 13 milyon 984 bin varildir. Satışı gerçekleştirilen söz konusu petrol faaliyet gösteren çeşitli uluslararası yabancı petrol şirketleri tarafından Basra, Hor el-Amiye ve Arap Körfezi’ndeki Avvamat el-Uhadiye ve Cihan Limanı üzerinden piyasalara taşınmıştı.”

Kaynak : milliyet.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bakterilerle dolu gunes paneli bulutlu havalarda bile elektrik uretebiliyor 310x165 - Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bakterilerin fotosentez yeteneğini kullanarak yeni bir güneş paneli modeli geliştirdi. Verim …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com