Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / IUPAC Önerilen Yeni Element İsimlerini Duyurdu

IUPAC Önerilen Yeni Element İsimlerini Duyurdu

iupac onerilen yeni element isimlerini duyurdu - IUPAC Önerilen Yeni Element İsimlerini Duyurdu

Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (Iupac), sırasıyla Nihoniyum(113), Moscovyum(115), Tennessine(117) ve Oganesson(118) olarak adlandırılmış yeni elementlerin isimlerini açıkladı.

Iupac’ın yönetici direktörü Lynn Soby “Dünyamız için heyecan verici bir gün” dedi.

Iupac’ın varlığını Ocak 2016’da doğruladıktan sonra  bu yeni elementlerin keşfinden sorumlu bilim insanları  isim ve sembol önerisinde bulundu. Yeni element isim kriterlerinin,mitolojik figür veya kavram, jeolojik yer, bilim adamı veya mineraller olabileceği hatırlatıldı.

Nihonyum (elementel sembolu  Nh) element-113 için önerilen isimdir. Element, 2004 ve 2012 yıllarında,hedefi bizmut olan çinko-70 çekirdeği bombardıman ettikten sonra, Kosuke Morita’nın Japonya’daki RIKEN bilim grubu tarafından sentezlendi. Japonya’daki bölgeden isimlendirilen element, onaylandıktan sonra periyodik tabloda ilk Doğu Asya’ya ait isim olacak.

Rusya ve ABD’de keşfedilen 115 ve 117. elementleri keşfeden bilim insanları tarafından sırasıyla moscovyum (Mc) ve tennessine (Ts) isimleri verildi. Rusya’daki Nükleer Araştırmalar Ortak Enstitüsü ve Oak Ridge&Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarları  115 ve 117 elementleri arasındaki işbirliği, 2010 yılında başlamıştı. Her iki element ismi, coğrafi bölgelerinden ilham almıştır. Moscovium, Ortak Nükleer Araştırma Enstitüsü’nün temel aldığı Moskova’nın ismini aldı. Tennessine ise  Tennessee bölgesinin ismini aldı.

Aynı bilim grubu, element-117’yi sentezleyen ekibe liderlik eden Rus nükleer fizikçisi Yuri Oganessian’a onuruna, element-118 oganesson (Og) adını verdi.

Iupac,isimleri kesin olarak onaylamadan önce isimler artık beş aylık istişare sürecinde kamuoyunun görüşü alınacak. Soby, Chemistry World’e, “Dünyadaki insanlar için tüm farklı dillere uymalarını sağlamak için isimleri gözden geçirmek önemlidir,” dedi.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

havadaki karbondioksidi emerek katilasan sentetik malzeme gelistirildi 310x165 - Havadaki Karbondioksidi Emerek Katılaşan Sentetik Malzeme Geliştirildi

Havadaki Karbondioksidi Emerek Katılaşan Sentetik Malzeme Geliştirildi

Bilim insanları, havadaki karbondioksidi absorbe ederek dayanaklı katı malzemeye dönüşen jel özellikli sentetik malzeme geliştirdi. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com