Anasayfa / Bilim İnsanları / Jean-Baptiste Boussingault

Jean-Baptiste Boussingault

jean baptiste boussingault - Jean-Baptiste Boussingault

Jean Baptiste Joseph Boussingault 2 Şubat 1802 tarihinde Fransa’nın Paris kentinde doğdu.

Boussingualt’ın eğitimi, kapsamlı olmasa da Thénard, Gay-Lussac, Georges Cuvier ve Haüy tarafından etkilenerek  aynı zamanda mühendislik eğitimi aldı. 1821-1832 yılları arasındaki Güney Amerika jeolojik ve meteorolojik araştırması, Alexander von Humboldt tarafından önerildi ve ona bir bilim adamı olarak tanınmış ve 1839’da Académie des Sciences’a seçilmişti.

1834-1876 yılları arasında Boussingault, Alsace’deki Bechelbronn’daki çiftliğinde toprak verimliliği, ürün rotasyonu, azot ve toprak saptama, yağmur sularındaki amonyak ve nitrifikasyon konularında tarla ve laboratuar araştırmalarında organik analiz uyguladı. Bitki azotu kaynakları. 1837’den 1854’e kadar bitkiler ve hayvanlardan geçen organik materyallerin oranlarını inceledi. 1837-1838 fiksasyon deneylerinde, bakliyatların atmosferik kaynaklardan azotu düzeltebileceğini önermişti. 1838 ve 1841 yılları arasında Boussingault, bakliyatların, başlangıçta bitkin topraklarda hububat ile yetiştirildiğinde, gübrelere atfedilebileceklerinden çok daha fazla azot geri getireceğini gösterdi; Her iki otobur ve etobur bitkilerden azot elde eder; Baklagiller haricindeki tüm bitkilerin azotunun organik gübre tarafından muhasebeleştirilebileceğini ve yağmur sularının bitkilerin azot ihtiyacını karşılayacak kadar amonyak içermediğini belirtti.

Çünkü daha katı kontrol edilen 1854 fiksasyon deneyleri büyük oranda negatifti, Boussingault bitki azotunun asal kaynağı olarak toprağa döndü.1855-1856’da Helianthus bitkilerinin nitratlarla sulandıklarında suni, organik olmayan topraklarda olgunlaşması sağlandığını gösterdi. 1859’da, bitkisel olmayan topraktaki nitratların kendiliğinden arttığını ve azotun toprak fiksasyonunu gösterdi; bu da geçici olarak olsa da mikroorganizmaların hareketini düşündürdü. 1860’dan 1876’ya kadar, nitrifikasyonun kimyasını inceleyerek verimli toprakları ön şart olarak tanımladı. Boussegualt’ın 1834’ten 1854’e kadar olan azot fiksasyonu üzerindeki deneyleri ve 1855’ten 1876’ya kadar nitrifikasyon üzerine yaptığı çalışmalar, bitki azotu sorununu esas olarak modern mikrobiyolojik formülasyonun eşiğine getirdi.

Boussingualt’ın kitapları arasında Économie rurale, 2 vol. (Paris, 1843-1844, 1851), ayrıca trans. İngilizce’ye, 1 cilt. (New York-Philadelphia, 1845), Almanca, 2 vol. (Halle, 1844-1845, II. Ve II. Vesaikler, 1851) ve İtalyanca, 2 cilt. (Venedik, 1850); Agronomi, chimie agricole et physiologie, 2. baskı, rev. Ve enl., 8 vol. (Paris, 1860-1891); Ve Mémoires de J.-B. Boussingualt, 5 vol. (Paris, 1892-1903), yaşamı 1832’de, özellikle de Güney Amerika’da kaldığı yerden devam ediyor.

Yorumlar
Orhun Karakuş - Jean-Baptiste Boussingault

Hakkında Orhun Karakuş

26 Aralık 1997 tarihinde doğdu. Lise’de Konya’da Fransızca öğrenim veren bir lisede okuduktan sonra Özel İvriz Temel Lisesi’nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne birincilikle girdi. Sonrasında Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine bağlı olan Moleküler Biyoloji Ve Genetik bölümüne geçiş yaptı. Kendisi Tübitak’a bağlı ARBİS sistemine kayıtlı yarı zamanlı araştırmacıdır. Buna bağlı olarak 2015 Temmuz’da Harvard Üniversitesi’nden kabul almış ve CERN ( Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ) Cenevre’den Türkiye’den davet edilen ilk lise öğrencisidir.Halen İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Moleküler Tıp Anabilim Dalında asistanlık yapmaktadır. Aynı zamanda İnovatif Kimya Dergisi'nde İngilizce, Fransızca ve Almanca'dan çeviri yapmaktadır.
Bilimsel İlgi Alanları: Kanser, Kanser İlaçları,Nanoparçacık Teknolojisi,Mutasyonik Hastalıklar,Klon ve İndogene teknolojisi

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

benoit paul emile clapeyron 310x165 - Benoît Paul Émile Clapeyron

Benoît Paul Émile Clapeyron

PDF OLARAK İNDİR Benoit Paul Émile Clapeyron, buhar basıncının sıcaklıkla değişimini (genleşme olayı) tanımlayan Clausius-Clapeyron …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com