Anasayfa / Kimya Bilim İnsanları / John Warcup Cornforth

John Warcup Cornforth

john warcup cornforth - John Warcup Cornforth

John Warcup Cornforth 7 Eylül 1917’de Avustralya’nı Sidney şehrinde doğdu. Babası  İngiliz Hilda Eipper’dır ve annesi Alman din bakanının soyundan gelir. Çocukluğunun büyük bir kısmı Sidney de geçiren Cornforth çocukluk yıllarında sağlık problemleri geçirdi. On yaşındayken ilk kez sağırlık işaretleri belirginleşti ancak Sydney Boy Lisesi’ne katılmasına engel olmadı.

16 yaşında Sidney Üniversitesi’ne girdi ve o zamana kadar herhangi bir dersi duymamasına rağmen 1937 yılında birinci sınıf onur madalyasıyla mezun oldu.

1851 yılında Oxford’da Robert Robinson ile çalışmak üzere burs kazandı. Penisilin üzerinde yaptıkları çalışma sonucunda Penisilin Kimyası adlı çalışmayı yazdılar. Bununla birlikte sterollerin sentezi için kilit bir reaksiyonu nelerin etkileyeceğini keşfettiler.

1946 yılında Tıbbi Araştırma Konseyi bilimsel personeline katıldıktan sonra 1951 yılında Woodward’la birlikte non-aromatik steroidlerin ilk sentezini tamamladı. Ulusal Tıbbi Araştırmalar  Enstitüsünde ki biyolojik bilim adamlarıyla temasa geçti. Kolestrolün dokuz karbonlu halka yapısının komple bir karbon-karbon indirgenmesi olduğunu tasarladı.

1962 yılında Popjak ile beraber konseyden ayrıldı ve Shell Araştırma Ltd. tarafından kurulan Milstead Kimya Enzim Laboratuvarının müdürleri oldular. 1970 yılına kadar burada çalıştı.

Milstead’te enzimatik reaksiyonların stereokimyasının incelenmesi için bir proje geliştirdi.

8 Aralık 2013 yılında ise hayatını kaybetti.

Ödülleri

  • Kimyasal Topluluk bana Corday Morgan Madalyası (1953)
  • Flintoff Madalyasını (1965)
  • Ernest Guenther ödülünü (1968)
  • Prix Roussel (1972)
  • Biyokimya Topluluğu’nun Ciba madalyası (1965), Stouffer ödülü (1967)
  • Kraliyet toplumunun Davy Madalyası (1968).
Yorumlar
Eda Şenol Kara - John Warcup Cornforth

Hakkında Eda Şenol Kara

2 Aralık 1994 yılında Denizli’de doğdu. 2012 yılında Bursa Nuri Nihat Aslanoba Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra aynı sene Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisansına başladı. Lisans eğitimi sonunda ‘Kazein Üretimi’ konusunda tezini hazırladı. Ayrıca ‘Formaldehit Üretimi’ ve ‘Stiren Üretimi’ konularında proses ve tesis tasarımını hazırladı. Hazırlık eğitimi ile beraber 5 senenin sonunda 2017 yılında mezun oldu. Mühendislik alanındaki gelişmeleri ve kimya sektörünü takip etmek için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldı. Burada gönüllü olarak Kimya Bilim İnsanı Çeviri Ekibinde bulunmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

gunter wirths 310x165 - Günter Wirths

Günter Wirths

PDF OLARAK İNDİR 1 Haziran 1911 yılında doğan Alman kimyager uranyum üretimi konusunda çalışmalar yaptı. …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com