Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kanser Tespiti İçin Yeni Yol : Kan Örneği

Kanser Tespiti İçin Yeni Yol : Kan Örneği

kanser tespiti icin yeni yol kan ornegi - Kanser Tespiti İçin Yeni Yol : Kan Örneği

Fotoğraf : Bir damla kan eşdeğeri numune kullanılmasıyla; kan trombositleri için yeni bir RNA testi, kanseri saptamak için kullanılabilir.

Kan trombositleri ile ilgili yeni bir RNA testi, bir damla kan eşdeğeri bir numuneyi analiz ederek; bunu kanserin yerini saptamak, sınıflandırmak ve tespit etmek için kullanabilir. Kan trombositlerinin kan bazlı RNA testleri için; bu yeni yöntem kullanılarak araştırmacılar kanseri % 96 doğrulukla tespit edebildi. Bu çalışma İsveç’teki Umeå Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde Cancer Cell Dergisi’nde yayınlandı.

Umea Üniversitesi kanser araştırmacısı ve makalenin yazarı, Jonas Nilsson’a göre “Erken bir evrede kanseri tespit edebilmek hayati önem taşıyor. Gelecekte akciğer kanseri teşhisinde, gereksiz bir invaziv hücre dokusu örneği oluşturan kanseri saptamada tamamen yeni kan temelli biyopsi yönteminin nasıl kullanılabileceğini inceledik. Bu çalışma da, kan bazlı biyopsilerin, hemen hemen tüm kanser türlerinin erken teşhis edilmesi için muazzam bir potansiyele sahip olduğu tanımlandı”.

Bu çalışmada, Hollanda ve ABD’li araştırmacılarla yapılan araştırmalara dayanarak, Umeå Üniversitesi’nde ki araştırmacılar, trombosit denilen kan bölümünde kan bazlı RNA testlerinin yeni bir yönteminin kanseri saptamada ve sınıflandırmada nasıl kullanılabileceğini araştırdı.

Sonuçlar; örnekleme için kan trombositlerinin tam ve kolayca erişilebilen bir kan kaynak oluşturabileceğini ve dolayısıyla kanseri teşhis etmede ve tedavi yönteminin seçiminde kullanılabileceğini göstermektedir.

Kanserin farklı türlerine sahip olan 228 kişi, kanser bulgusu göstermeyen 55 kişi olmak üzere toplam 283 kişiden kan örneği alındı. Kan örneklerinin RNA profillerini karşılaştırarak, araştırmacılar hastalar arasında % 96’lık bir doğrulukla kanser varlığını tespit edebiliyorlardı. Araştırmada kanserin erken tespit edildiği 39 hastadan % 100’ünün durumları tanımlanıp sınıflandırıldı.

Aynı yöntemle yapılan takip testlerinde araştırmacılar akciğer, göğüs, pankreas, beyin, karaciğer, kolon ve rektumda kanser teşhisi konan hastalarda %71’e kadar eşsiz bir doğruluk ile tümörlerin başlangıç noktasını saptayabilirler. Numuneler, ayrıca tedavi yönteminin seçiminde çok yararlı olabilecek alt bölümlerde kanser formundaki moleküler farklılıklara bağlı olarak sıralanabilir.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Nur Hilal Olgun - Kanser Tespiti İçin Yeni Yol : Kan Örneği

Hakkında Nur Hilal Olgun

1997 yılı İstanbul doğumluyum. 1 sene İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölüm derslerime başladım. Halen öğrenimime devam ettiğim Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde ikinci sınıf ögrencisiyim. Birinci sınıfta biyokimya laboratuvarında yaptığım stajda hocalarımın üzerinde çalıştığı çapraz bağlı protein nanoagregatlarının hazırlanması ve kontrollü ilaç salımı gibi konular hakkında bilgiler edindim. Bununla birlikte hocalarımın gözetimi altında kanser tedavisinde önemli rol oynayan SPK-1 ve SPK-2 inhibitörleri hakkında araştırmalarda bulundum. Stajım boyunca Marvin sketch, Chemsketch, Chemdraw, VMD, Phyton 3.1, Chimera gibi programlarla çalışma yapma fırsatım oldu. Sinirbilim, nanoteknoloji, kanser biyolojisi, biyoinformatik, stres, obezite ve beslenme ile ilgili konularla ilgileniyorum. Ama yeni şeyler öğrenmek, kendime birşeyler katmak her zaman önceliğim oldu. Bu yüzden hem orta seviyede olan ingilizcemi daha da ilerletmek hem de yeni şeyler öğrenmek adına İnovatif Kimya dergisi bünyesinde haber çeviri ekibindeyim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

deterjan yerine dogal bitki ekstratlari urettiler 310x165 - Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

PDF OLARAK İNDİR SAMSUN’da 11’inci sınıf öğrencileri Özlem İlayda Demir ve Zeynep Sude Korkmaz yaptıkları …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com