Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Karanlık Enerji Tartışmaları Yeniden Düzenleniyor

Karanlık Enerji Tartışmaları Yeniden Düzenleniyor

karanlik enerji tartismalari yeniden duzenleniyor - Karanlık Enerji Tartışmaları Yeniden Düzenleniyor

Royal Astronomical Society dergisinde yayınlanan yeni araştırmaya göre, evrenin hızlanan genişlemesi gerçek olmayabilir. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde Canterbury Üniversitesi’nden bir araştırma grubu, Tip Ia Süpernova’nın herhangi bir karanlık enerjiye sahip olmayan evren modeli, standart karanlık enerji modeline göre biraz daha uyumlu olduğunu savunuyor.

Karanlık enerjinin, evrenin materyal içeriğinin yaklaşık % 70’ini oluşturduğu varsayılır. Bununla birlikte, bu gizemli nicelik esasen bilinmeyen fizik için önemlidir. Günümüzün evren modelleri, karanlık enerji teriminin, evrenin genişlediği oranda gözlenen ivmeyi açıklaması gerekir. Bilim adamları; evrenin genişlemesi hızlanmıyorsa, olması gereken mesafeden daha uzakta bulunan galaksideki süpernova patlamalarına ait olan uzaklık ölçümlerini temel alarak bu sonuca varmışlardır.

Bununla birlikte, kozmik ivmenin bu imzasının istatistiksel olarak ne kadar önemli olduğu son bir yıldır tartışılıyor. Önceki tartışma, Standart Lambda Soğuk Karanlık Madde (ΛCDM) kozmolojisi,  boş bir evrenle karşılaştırıldığında genişleme ne hızlanıyor ne de yavaşlıyor şeklinde idi. Her iki model de basitleştirilmiş ve 100 yıllık kozmik genişleme yasası olan Friedmann’ın denklemi kabul ediyor. Friedmann’ın denklemi, özelliksiz bir çorbanın genişlemesi ile aynı genişlemeyi varsayar, karmaşık bir yapıya sahip değildir. Bununla birlikte, mevcut evren geniş boşlukları çevreleyen ve işleyen, içinde karmaşık bir kozmik galaksi kümesi ağı içerir.

Araştırmada yer alan Prof. David Wiltshire, “Geçmişteki tartışmalarda önemli bir nokta kaçırılmıştır. Eğer karanlık enerji yoksa, ortalama genişleme yasasının, Friedmann’ın denklemini takip etmemesi gerekir.” dedi.

Standart ΛCDM kozmoloji modelini boş bir evrende karşılaştırmak yerine, yeni çalışma, ΛCDM’deki süpernova verilerinin “zaman kozmolojisi” adı verilen farklı bir modele uyumunu karşılaştırıyor. Bu modelde karanlık enerji yok. Bunun yerine, gözlemcilerin galaksi görüntülerinde taşıdığı saatler bulunmaktadır. Zaman kozmolojisinin, ΛCDM kozmolojisine göre süpernova veri kataloğuna daha iyi uyum sağladığı belirtildi. Ancak, istatistiksel kanıtlar bir modelin veya diğerinin lehine karar verecek kadar güçlü değildir. Avrupa Uzay Ajansı’nın, Öklit Uydusu gibi, gelecekteki hedefleri; standart kozmoloji ile diğer modelleri ayırt etmek için ve karanlık enerjinin gerçek olup olmadığı hakkında karar vermek için bir öncü olacaktır.

Bu yeni çalışma, yalnızca bir genişleme kanunu uygulandığında kaçırılan, önemli ve beklenmedik etkileri gösteriyor. Sonuç olarak, zaman kozmolojisi mevcut anlayışımızı test etmek için güçlü bir araç olmakla birlikte en derin kozmik sorularımıza yeni fikirler ortaya çıkarmaktadır.

Kaynak:  sciencedaily.com

Yorumlar
Mehmet Tolga Garip - Karanlık Enerji Tartışmaları Yeniden Düzenleniyor

Hakkında Mehmet Tolga Garip

1992 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi’nden mezun olup aynı yıl Anadolu Üniversitesi Kimya Bölümü’ne başladı. Bir yıl hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra 2016 yılında mezun oldu. Şuanda Anadolu Üniversitesi Analitik Kimya Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapmakta olup aynı zamanda öğrenci-işçi olarak laboratuvar derslerine girmektedir. Bilimsel ilgi alanları arasında nanoteknoloji, sensörler ve elektrokimya bulunmaktadır. Bunun dışında gitar, mızıka, dart ve satranç hobileri arasındadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

biyokimyacilardan grip virusunun yayilmasina dair mekanizma kesfi 310x165 - Biyokimyacılardan Grip Virüsünün Yayılmasına Dair Mekanizma Keşfi

Biyokimyacılardan Grip Virüsünün Yayılmasına Dair Mekanizma Keşfi

PDF OLARAK İNDİR Grip virüsleri hızlı şekilde mutasyona uğradığı için her yıl grip aşıları yeniden …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com