Anasayfa / Kimya Haberleri / Boya Haberleri / Karbon Fiberler Artık Daha Renkli

Karbon Fiberler Artık Daha Renkli

karbon fiberler artik daha renkli - Karbon Fiberler Artık Daha Renkli

Karbon fiberler için geliştirilen yeni bir boyama yöntemi sayesinde bu malzemelerin canlı renklere sahip kumaşlar içerisine dokunmasını mümküm kılmaktadır ve yeni uygulamaların önünü açmaktadır.

Karbon fiber, spor ve askeri ekipmanlarda en yüksek oranda kullanıldığı gibi dayanımın ve hafifliğin önemli olduğu malzemelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat karbon fiberin boyanma zorluğundan dolayı bu malzemeler çoğu zaman koyu gri veya siyah olmak zorundadır.

Son olarak, Çin’den bir grup araştırmacı kimyasal pigmentler yerine yapısal boyalar kullanılarak karbon fiber kumaşları parlak bir şekilde boyanmasının bir yolunu bulmuşlardır. Yapısal boyalar, mikro ve nano ölçekli özelliklerle ilginç bir etkileşimde bulunmuşlardır. Bunun sonucu olarak araştırmacılar titanyum dioksit tabakasında karbon fiberlerin kaplanmasıyla karbon fiberler üzerinde boya etkisi oluşturabilmişlerdir. Bu tabaka tarafından yansıtılan ışığın rengi değişen tabaka kalınlığı ile kontrol edilebilmektedir.

Sonuç olarak boyanmış fiberler normal karbon fiber kumaşlara benzer mekanik özelliklere sahip olan kumaşlara dokunabilir. Bu malzemeler 50 defa yıkansa bile parlaklıklarını korumakta ve renklerini bırakmamaktadır.

Ekibin dediğine göre bu yöntem ileri teknoloji kumaşlar için daha şık renk seçenekleri sunmakla birlikte, yaklaşımları gelecekte optik ve renkli ekran teknolojilerinde de yer bulabilecektir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Kübra Çelen - Karbon Fiberler Artık Daha Renkli

Hakkında Kübra Çelen

1993 yılında Hatay’ da doğdu. Lisans eğitimine 2012 yılında Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde başladı. İlgi duyduğu alanlardaki haberleri takip ederken bunları ilgili insanlarla paylaşmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kuru incir kozmetik ilac ve gida endustrisinde kullanilabilecek 310x165 - Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru İncir Kozmetik, İlaç ve Gıda Endüstrisinde Kullanılabilecek

Kuru incirin hurda ve atıklarından gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan pektin ham maddesi üretilerek …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com