Karl Paul Link | İnovatif Kimya Dergisi

Karl Paul Link

karl paul link - Karl Paul Link

Karl Paul Gerhard Link, 31 Ocak 1901 yılında Amerika’nın Indiana eyaletinde doğdu.Antikoagülan warfarinin keşfi ile tanınan Amerikalı biyokimyacı, 1918-1925 yılları arasında Ziraat Fakültesinde tarım kimyası bölümünü bitirdi.1923 yılında yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1925 yılında doktorasını aldı.Sonrasında Avrupa’ya yerleşen Link, İskoçya’daki Andrews Üniversitesi’nde karbonhidrat kimyageri Sir James Irvine ile çalıştı.1926 yılından itibaren ise mikrokimya alanında Nobel Ödüllü mucit Fritz Pregl ile çalışmalarına devam etti.Sonrasındaki birkaç ayını Nobel Ödüllü organik kimyacı Paul Karrer ile birlikte Zürih’teki laboratuvarında geçirdi.

Link’in en verimli dönemi Wisconsin’de çiftçi olan Ed Carson’un tatlı yonca hastalğından Link’e bahsettiğinde başladı.1924 yılında veteriner Frank Schofield tarafından anlatıldı.

1927’de Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yaptı ve 1928 yılında doçentliğe terfi etti.Bitki karbonhidratları ve hastalıklara karşı direniş üzerine çalıştı.

1930 yılında Elizabeth Feldman ile evlendi ve bu evlilikten 3 erkek çocuk sahibi oldular.

Link’in direktörlük yaptığı doktora öğrencileri Harold Campbell, Ralph Overman, Charles Huebner ve Mark Stahmann aralarında olduğu bir grup oluşturuldu ve kumarin ile ilgili bileşiğin zehiri kristallendirildi, sentezlendi ve test edildi ve bunun dikokülol olduğu ortaya çıktı.

Link, 1946 yılında Ulusal Bilimler Akademisine seçildi.

1955 yılında Temel Tıp Araştırması için Albert Lasker Klinik Tıbbi Araştırmalar Ödülü de dahil olmak üzere çalışmalarıyla birçok ödül aldı.

Varfarin ile ilgili bileşiklerin biyokimyasıyla yakından ilgilendi.Daha sonraki yıllarda çalışmalarına tüberküloza yakalandığı için devam edemedi.

1971 yılında emekli olan Link bu zamana kadar profesör olarak görev yaptı.

21 Kasım 1978 yılında kalp yetmezliği sebebi ile Amerika’nın Wisconsin eyaletinde hayatını kaybetti.

Eserleri:

Minnie Moore ve Külçe Mineralize Alanların Jeolojisi ve Mineral Yatakları, Blaine County, Idaho 

Ödülleri:

Lasker – Albert Temel Tıp Araştırmaları Ödülü

Lasker – DeBakey Klinik Tıp Araştırmaları Ödülü

Yorumlar
Ebru Doğukan - Karl Paul Link

Hakkında Ebru Doğukan

1994,İstanbul doğumluyum. Fatih Sultan Mehmet Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2013 yılında Beykent Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2017 yılında mezun oldum.2017,Mayıs ayında İTÜ'de gerçekleşen KIMMTE etkinliğinde "Doğalgazdan Metanol Üretimi" projesinin tasarımında yer aldım.
Yüksek Lisans eğitimimi yurtdışında almayı planlıyorum.
Farmasötik Kimya,Supramoleküler Kimya ve Sanayi kimyasına ilgi duymaktayım.Bu alanlarda kendimi geliştirerek ve sektörde çalışarak kafamdaki kariyer hedefime ulaşacağımı düşünüyorum.
Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörünü ilgi ile takip etmekte olup girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken aynı zamanda öğretmek adına İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak Bilim İnsanları Çeviri kısmında çeviri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

giulio natta 310x165 - Giulio Natta

Giulio Natta

Giulio Natta , 26 Şubat 1903’te Imperia’da doğdu. 1924’te Milano Politeknik Bölümünde Kimya Mühendisliği bölümünden …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com