Anasayfa / Kimya Haberleri / Çimento Haberleri / Kendi Kendini Onaran Mantar Betonu, Altyapının Çökmesine Kalıcı Bir Çözüm Sağlayabilir

Kendi Kendini Onaran Mantar Betonu, Altyapının Çökmesine Kalıcı Bir Çözüm Sağlayabilir

kendi kendini onaran mantar betonu altyapinin cokmesine kalici bir cozum saglayabilir - Kendi Kendini Onaran Mantar Betonu, Altyapının Çökmesine Kalıcı Bir Çözüm Sağlayabilir

Fotoğraf : Yrd. Doç. Dr. Congrui Jin (ortadaki) Binghamton Üniversitesi mekanik mühendisliği bölümünden iki yüksek lisans öğrencisi ile.

Binghamton Üniversitesi ve New York Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından ortak geliştirilen kendi kendini onaran mantar beton, eskimiş betondaki çatlakların kalıcı olarak onarılmasına ve Amerika’nın altyapısının çökmesine engel olabilir.

Binghamton Üniversitesi mekanik mühendisinden Yrd. Doç. Dr. Congrui Jin betonlar üzerine bir araştırma yaptı ve betonların en büyük sorunun üzerlerindeki küçük çatlaklardan meydana geldiğini açıkladı.

“Düzgün bir çözüm yolu bulunmazsa eğer, çatlaklar daha da fazla büyüme eğilimi gösterir ve sonunda da maliyetli bir onarım gerektirir.” Dedi Jin. “Eğer mikro çatlaklar genişler ve çelik takviye seviyesine ulaşırsa, bu sadece betona zarar vermez. Çünkü su, oksijen, muhtemelen CO2 ve klolürlere maruz kalan çelik de ayrıca yapısal bozulmaya maruz kalabilir.”

Bu çatlaklar altyapı için büyük ve bazen görünmeyen sorunlara neden olabilir. Potansiyel olarak kritik bir örnek verecek olursak, radyasyon koruması için beton kullanılan nükleer enerji santralleri vakasıdır. Eskiyen betonun yerini alacak bir yapı yeniden oluşturulurken, daha fazla çatlak ortaya çıkıncaya kadar alınan bu önlem sadece kısa vadeli olacaktır. Jin betonun kalıcı olarak düzeltilmesi için bir yol olup olmadığını görmek istiyor.

Jin “Bu fikir başlangıçta insan vücudunun kesiklerini, çürüklerini ve kırık kemiklerinin kendilerini iyileştirebilme mucizesinden esinlenilmiştir.” dedi. ” Zarar gören deriler ve dokular için, hücreler zarar gören parçaları iyileştirmek için yeni ikame maddeler üretebilecek besin maddelerini alacaktır.”

Jin, Binghamton Üniversitesi’nden Prof. Guangwen Zhou, Yrd. Doç. Dr. David Davies ve Rutgers Üniversitesi’nden Doç. Ning Zhang ile çalıştı. Ekip birlikte betonun iyileşmesine bir yol bulmak için yola çıktı ve alışılmadık bir çözüm buldular: Trichoderma Reesei adı verilen bir mantar. Bu mantar betonla karıştırıldığında ilk çatlak görünene kadar uykuda kalır.

Jin, “Besin maddeleriyle birlikte fungal sporlar, karıştırma işlemi sırasında beton matrise yerleştirilecek, çatlama olduğunda su ve oksijen içeri girecektir. Yeterli su ve oksijen ile hareketsiz mantar sporları çimlenir, büyür ve kalsiyum karbonat çatlakları iyileştirmek için buraya çöker.” Dedi.

“Çatlaklar tamamen dolduğunda nihayetinde su ve oksijen içeri giremeyecektir. Mantarlar yine spor oluşturacaklar ve çevre koşulları daha sonraki aşamalarda olumlu olabileceğinden sporlar tekrar uyanabilecektir.”

Araştırma hala oldukça erken aşamadadır. En büyük sorun mantarın, zorlu beton ortamında varlığını sürdürmesidir. Bununla birlikte Jin, daha fazla ayarlamalarla Trichoderma Reesi’nin çatlakları etkili bir şekilde doldurabileceğinden umutludur.

Jin açıklamalarını söyle bitirdi. “Beton pazarına kendini onaran etkili bir ürün getirmek için halen çok büyük zorluklar var. Bence betonların kendini onarması çalışmaları için mantar ve mayalar gibi mikroorganizmaların daha fazla araştırılması gerekiyor.”

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Mehdi Koşaca - Kendi Kendini Onaran Mantar Betonu, Altyapının Çökmesine Kalıcı Bir Çözüm Sağlayabilir

Hakkında Mehdi Koşaca

4 Mart 1996 İstanbul doğumluyum lisede kimyaya ve biyolojiye olan merâkımdan dolayi moleküler biyoloji ve genetik okumaya karar verdim canakkale on sekiz Mart üniversitesinde bir yıllık zorunlu İngilizce eğitimini tamamlayıp bölüm derslerine başladım şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemizin araştırma laboratuvarında hocamın TÜBİTAK projesi olan yeni Endo -ß -N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Özellikle telomerler olmak üzere kök hücre, kanser genetiği ve epigenetik alanlarinda son yaşanan gelişmeleri takip etmekle birlikte bilimde daha geniş alanlari araştırmak ve İngilizcemi de geliştirmek adına şu anda İnovaktif kimya dergisinde haber cevirmenligi yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kaktusten ilham alinan yeni malzeme 310x165 - Kaktüsten İlham Alınan Yeni Malzeme

Kaktüsten İlham Alınan Yeni Malzeme

Fotoğraf : Yeni geliştirilen bir malzeme, bir fırtınadan sonraki kaktüs köklerinin emici özelliklerini taklit edebilir. Nadiren …

Bir Cevap Yazın

WP LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com