Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kendini söndürebilen lityum iyon batarya!

Kendini söndürebilen lityum iyon batarya!

kendini sondurebilen lityum iyon batarya - Kendini söndürebilen lityum iyon batarya!

Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni lityum iyon bataryalar, kendi kendini söndürebilme özelliğiyle gelecek için ümit veriyor. İşte, bu özel çözümün detayları.

Dünyada çapında en fazla kullanılan ve bilinen batarya Teknolojilerinden birisinin lityum iyon olduğu bir gerçek. Öte yandan bu teknoloji, yüksek ısılarda dengesiz ve felaketlere mahal verebilen bir yapıya sahip. İşte yeni geliştirilen bir çözüm ise, gelecekte lityum iyon teknolojisinin daha güvenli hale gelmesini sağlayabilir.

Gelecekte lityum iyon bataryalar daha güvenli olacak

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, gelecekteki lityum iyon bataryaların daha güvenli hale gelmesini sağlayacak bir çözüm ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Son dönemde, özellikle Galaxy Note 7 olayıyla gündemden düşmeyen lityum iyon bataryaların üretim hatası veya hızlı şarj sebebiyle yangın çıkarması veya patlaması gibi ihtimallerin bu yeni çözüm ile ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Bilim insanları tarafından geliştirilen bataryalar, alev alma durumunda sadece 0.4 saniye gibi bir sürede kimyasal bir reaksiyon gösteriyor ve kendi kendini söndürebiliyor. Bunun için her bir bataryanın çekirdeğine, 150 derece sıcaklıkta eriyecek şekilde tasarlanmış, koruyucu polimer bir kabuk yerleştirilmiş.  Bu kabuk ise alevlenmeyi geciktirici bir kimyasal olan trifenil fosfat (TPP) içeriyor ve serbest kaldığında, oldukça yanıcı olan elektrolitlerin alev almasını bastırarak pili hemen söndürebiliyor.

kendini sondurebilen lityum iyon batarya 1 - Kendini söndürebilen lityum iyon batarya!

Lityum iyon bataryalar için trifenil fosfat (TPP) kullanılan çözümlerin daha önce de denendiği, ancak bu denemelerde kimyasalın doğrudan batarya içerisindeki elektrolitlerleler karıştırıldığı belirtiliyor. Bu da haliyle performansı uygulanamaz seviyelere geriletmiş.

Stanford Üniversitesi çözümünde ise, şu anki aşamada bataryanın içerisinde ne kadar alan kullanıldığı açık değilken. Ayrıca, batarya performansının durumu da net değil. Bunlar, kendini söndüren lityum iyon bataryaların, henüz akıllı telefon ve tablet gibi küçük form faktörüne sahip cihazlarda kullanılamayacağını düşündürüyor. Bakalım, teknolojiyi iOS ve Android tabanlı cihazlarda ne zaman görebileceğiz?

Kaynak : shiftdelete.net

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

cimento sektoru bu yil 8 ayda ihracatini yuzde 17 artirdi 310x165 - Çimento Sektörü Bu Yıl 8 Ayda İhracatını Yüzde 17 Artırdı

Çimento Sektörü Bu Yıl 8 Ayda İhracatını Yüzde 17 Artırdı

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası YKB Ünal, “Çimento sektörü bu yıl 8 ayda ihracatını yüzde 17 …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com