Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kenya’da Plastik Poşet Yasağı Başladı

Kenya’da Plastik Poşet Yasağı Başladı

kenyada plastik poset yasagi basladi - Kenya'da Plastik Poşet Yasağı Başladı

Kenya’da bugünden itibaren naylon poşet satan, üreten ve hatta taşıyanlar 38 bin dolara kadar para ve 4 yıla kadar hapis cezasıyla karşı kaşıya kalabilir.

Kenya hükümeti Şubat ayı sonunda, ülke genelinde plastik poşetlerin yasaklanması kararı almış, uyum çalışmalarının tamamlanması için 6 aylık süre tanınmıştı.

Kenya Çevre Bakanı Judy Wakhunghu, yasağın çevre koruma çalışmalarına büyük katkıda bulunacağını söyledi.

Plastik poşet üreticileri ve ithalatçıları ise yasağın yaklaşık 80 bin kişinin işsiz kalmasına neden olacağını iddia ediyor.

Ancak Kenya Yüksek Mahkemesi, Cuma günü verdiği kararla, üreticilerin bu itirazına karşı çıkarak hükümetin aldığı yasak kararını onadı.

Kenya’da müşterilere verilen plastik torbalardan ücret alınmıyordu.

Kenya hükümetleri 2007 ve 2011’de de plastik poşet kullanımını yasaklama girişiminde bulunmuş ancak başarısız olmuştu.

Kenya’da her ay yaklaşık 24 milyon plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor. BBC’nin Nairobi’deki muhabiri Anne Soy, Kenyalıların çoğunun ysağı desteklediğini belirtiyor.

Ruanda, Güney Afrika, Somali ve Eritre de dahil olmak üzere bazı Afrika ülkelerinde naylon poşet kullanımına izin verilmiyor.

Kaynak : bbc.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

genomunuz gercekten size mi ait dnanin kamusal ve adli degeri 310x165 - Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA'nın Kamusal ve Adli Değeri

Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA’nın Kamusal ve Adli Değeri

 Fotoğraf : Defin sırasında tanımlanamayan kadınlar ‘Jane Doe’ olarak adlandırılır. DNA’nın çoğaltılması, dizilmesi ve eşleştirilmesi için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com