Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Kimyacılar İlaç Araştırmalarını Hızlandıracak Kimyasal Reaksiyonun Haberini Verdiler

Kimyacılar İlaç Araştırmalarını Hızlandıracak Kimyasal Reaksiyonun Haberini Verdiler

kimyacilar ilac arastirmalarini hizlandiracak kimyasal reaksiyonun haberini verdiler - Kimyacılar İlaç Araştırmalarını Hızlandıracak Kimyasal Reaksiyonun Haberini Verdiler

Kimyagerler,uzun zamandır  basit hidrokarbon yapı taşlarının farmasötik gibi değerli maddelere güvenilir bir şekilde aynı kimyasal bağlar ve yönelimler oluşturacak şekilde doğrudan dönüştürülmesi için yeni reaksiyonlar geliştirmeye çalışıyorlar. UT Güneybatı araştırmacıları bunu yapmak için yeni bir yol izledi.

İstenilen molekülleri sürekli olarak yaratma ve istenmeyen molekülleri önleme yeteneği, farmasötik üretimini büyük ölçüde hızlandırabilir. Birçok molekül genellikle sol ve sağ olarak etiketli iki ayna görüntüsü  konfigürasyonuna sahiptir. Genellikle, ikisinden biri  biyolojik olarak arzulanır, ancak Biyokimya Doçenti Dr. Uttam Tambar ve Nature’da çevrimiçi yayınlanan reaksiyonu özetleyen bir araştırmanın kıdemli yazarı konunun bundan daha karmaşık olduğunu vurguladılar.

“Doymamış hidrokarbon bağlar, karbon-hidrojen ve karbon-karbon olmak  üzere  yalnızca iki tür bağ içerir. Besleme olarak adlandırılan başlangıç hidrokarbon malzemesini  seçimli bir şekilde her molekülde yeni bir bağa dönüşecek olan karbon hidrojen bağına seçimli olarak dönüştürebileceğiniz bir ürüne dönüştürmek oldukça zordur ancak biz bunu yapabiliyoruz” dedi Dr. Tambar.

Biz sadece sol veya sağ  konfigürasyonla değil, molekülün kimyasal olarak hangi pozisyona değiştirildiğini de ele alıyoruz” diye ekledi. Seçimlilik problemi, karışımları istenen moleküllere ayırmak için daha sonraki  kimkoyasal adımları gerektiren ayırılması zor olan bileşiklerle sonuçlanan bir veya birden fazla karbon-karbon çift bağı içeren doymamış hidrokarbonları direk dönüştürmeleri sırasında karşılaştıklarında kimyacıları zorlar.

“Çeşitli çift bağ içeren  malzemeleri yararlı ürünlere  direkt dönüştürmek için  bir yöntem geliştirdik. Hidrokarbonların, yüksek saflıkta elde edilen ve geleceğin farmasotik ilaçlarının sentezini  kolaylaştıracak olan çeşitli moleküllere dönüşmesi kolay olan multifonksiyonel  bileşiklere oksidize etmek  için özel dizayn edilmiş şiral katalizörü kullanılır.

Yani şiral katalizörünün bulunması durumu katalizörün, istenen kimyasal dönüşümlerini yaratmak için  tüm reaksiyonu uygun oryantasyonlarla ( durumun gerektirdiği  sağ ve sol konfigürasyonlarla) yönetmesidir.

Tüm kimyasal bağların yönlendirilmesi ve uygun konumu önemlidir, çünkü bir reaksiyon sonucunda oluşan yanlış molekül etkisiz olabilir veya potansiyel olarak tehlikeli olabilir.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
zge Ergür - Kimyacılar İlaç Araştırmalarını Hızlandıracak Kimyasal Reaksiyonun Haberini Verdiler

Hakkında Özge Ergür

22.10.1982 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. İlköğrenimini ve orta öğrenimini Tekirdağ’da tamamladı. Liseyi Çanakkale Fen Lisesi’nde tamamladı. 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak Tekstil sanayisinde ilk iş deneyimine başladı. Daha sonra İstanbul’da bir plastik sünger fabrikasında dış ticaret ve üretim sorumlusu olarak görev aldı. Ar-Ge ve laboratuvar mühendisi olarak çalıştığı kimya fabrikasında petrokimya sanayinde kullanılan organik peroksitler ve boya kurutucuları için kalsiyum peroksit ,benzoil peroksit, zirkonyum oktoat , kurşun oktoat gibi yeni ürünlerin geliştirilmesine katkıda bulundu.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com