Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Kimyagerler Malzeme Tasarımında Önemli İlerleme Kaydetti

Kimyagerler Malzeme Tasarımında Önemli İlerleme Kaydetti

kimyagerler malzeme tasariminda onemli ilerleme kaydetti - Kimyagerler Malzeme Tasarımında Önemli İlerleme Kaydetti

ABD Utah Eyalet Üniversitesi ve Rusya Southern Federal Üniversitesi’nden kimyagerler hesaplamalı olarak yeni, yarı kararlı ve ultra hafif kristalin bir alüminyum formu tasarladılar.

Utah State Üniversitesi’ndeki kimyager Alexander Boldyrev’e göre su ile dolu bir lavoboya alüminyum kaşık düşürmeniz halinde kaşık batar. Bunun nedeni ise konvensiyonel biçimdeki alüminyumun, suya göre daha yoğun olmasıdır.

Eğer Boldyrev ve arkadaşları gibi hesaplama modellemesi kullanırsanız vemetali ortak moleküler düzeyde evlerde her gün kullanılan şekilde yeniden yapılandırırsanız, sudan daha hafif olan ultra-hafif kristalin bir alüminyum formu üretebilirsiniz. Boldyrev, Rusya’nın Rostov şehrindeki Southern Federal Üniversitesi’nden Iliya Getmanskii, Vitaliy Koval, Rus Minyaev ve Vladimir Minkin ile birlikte 18 Eylül 2017’de The Journal of Physical Chemistry C’nin çevrimiçi baskısında bulgular yayınladı.

Ekibin araştırması Ulusal Bilim Vakfı ve Rusya Bilim ve Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

USU’nun Kimya ve Biyokimya Bölümü’nden profesör Boldyrev, “Meslektaşlarımın bu meydan okumaya olan yaklaşımı çok yenilikçiydi” diyor. “Bilinen bir kristal kafesle; elmasla çalışmaya başladılar ve her karbon atomuna karşılıkolarak bulunan karbon atomunun yerine bir alüminyum tetrahedron geçti.”

Ekibin hesaplamaları böyle bir yapının, kristal alüminyumun yen ve yarı geçirgen olmayan hafif bir form olduğunu doğruladı. Konvansiyonel alüminyumun kübik santimetre başına 2,7 gram yoğunluğunun olmasının aksine kübik santimetre başına yalnızca 0,61 gramlık bir yoğunluğa sahip olmasına karşın şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Boldyrev, “Bu  yeni kristalleşmiş formun kübik santimetre kare başına bir gram yoğunluğa sahip suda yüzüleceği anlamına geliyor” dedi.

Böyle bir özellik, manyetik olmayan, aşınmaya dirençli, bol miktarda, nispeten ucuz ve üretilmesi kolay metal için olası uygulamaların hepsinde yepyeni bir alan açar.

Boldyrev, “Uzay uçuşu, ilaç, kablolama ve daha hafif, daha az yakıt tüketen otomotiv parçaları akla gelen bazı uygulama alanları” diyor. Elbette bu materyalin nasıl kullanılacağı hakkında spekülasyon yapmak için henüz erken, birçok bilinmeyen şey var ve onun gücü hakkında henüz hiçbir şey bilmiyoruz. ”

Yine de bu keşif, maddi tasarıma yaklaşmanın yeni bir yolunu işaret ediyor.

Boldyrev, “Bu araştırmanın inanılmaz bir yönü ise yeni bir malzeme tasarlamak için bilinen bir yapı kullanılması” diyor. “Bu yaklaşım gelecekteki keşiflerin yolunu açıyor.”

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Mine Emiral - Kimyagerler Malzeme Tasarımında Önemli İlerleme Kaydetti

Hakkında Mine Emiral

1996 yılında Bursa’da doğdu. Liseyi Bursa Çelebi Mehmet Lisesi’nde okuduktan sonra Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı ve burada öğrenimine 3. sınıf öğrencisi olarak devam etmekte. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisidir. Şu anda İnovatif Kimya Dergisi’nde bilim haberleri çevirisi yapmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

nobel kimya odulu biyokimyada cryo elektron mikroskobu 310x165 - Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

Nobel Kimya Ödülü: Biyokimyada Cryo-Elektron Mikroskobu

PDF OLARAK İNDİR Yakında yaşamın karmaşık mekanizmalarını atomik çözünürlükte detaylı olarak elde edebiliriz. 2017 Nobel …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com