Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Kimyasal Güvenlik Kurulu, Tropik Fırtına Harvey’yi Takip Eden Arkema Yangınları ile İlgili Soruşturmayı Sonuçlandırdı

Kimyasal Güvenlik Kurulu, Tropik Fırtına Harvey’yi Takip Eden Arkema Yangınları ile İlgili Soruşturmayı Sonuçlandırdı

kimyasal guvenlik kurulu tropik firtina harveyyi takip eden arkema yanginlari ile ilgili sorusturmayi sonuclandirdi - Kimyasal Güvenlik Kurulu, Tropik Fırtına Harvey'yi Takip Eden Arkema Yangınları ile İlgili Soruşturmayı Sonuçlandırdı

Fotoğraf :  Organik peroksit römorkları patladı ve Arkema’nın Crosby, Teksas kentinde 1 Eylül’de ateş aldı.

Ajans, kimya endüstrisini aşırı hava koşullarına karşı daha iyi hazırlanmaya çağırıyor.

ABD Kimyasal Güvenlik ve Tehlike Araştırma Kurulu (CSB), kimyasal şirketlere, sel, kasırga ve aşırı hava olaylarının geleceği ihtimalinin artması için daha iyi hazırlanmasını istiyor. Kurulun tavsiyesi geçtiğimiz yıl Tropikal Fırtına Harvey sırasında Houston bölgesindeki Arkema kimyasal tesisindeki yangınlardan kaynaklanıyor.

CSB, şirketlere rehberlik etti ve Arkema yangınları hakkındaki son raporunu bir Houston sunumunda açıkladı. 24 Mayıs. Arkema tesisi, katı yüzey tezgahı ve polistiren kapları ve plakaları gibi tüketim malları üretmek için kullanılan organik peroksitler üretmekte ve dağıtmaktadır.

Ağustos 2017’nin sonlarında, Houston bölgesi, bölgeye 50 cm yağmur damlası bırakarak Harvey’in rekor miktarda yağışla karşı karşıya kaldı. Arkema tesisi geçmişte su basmış bir ovaya yayılmış olsa da, CSB’ye göre bu büyüklükteki fırtınalar hiç yaşanmamıştı.

Bir tesis deposu, parçalanmayı ve yanmayı önlemek için, donma noktasının altındaki sıcaklıklarda tutulması gereken 159.000 kg reaktif organik peroksit depolamıştır. Peroksitler ayrıca, ısı yayılımını sağlamak ve kendi kendine tutuşmasını önlemek için nispeten küçük kaplarda depolanır.

Sel suları 1,5 metreden fazla yükselirken, depolar birincil ve yedek güçlerini kaybetti. İşçiler, yağan yağmurda dokuz porsiyon teneke kutuya kadar elle çalışan organik peroksitler taşıyan yaklaşık 10.000 konteynırı transfer etmek zorunda kaldılar. Daha sonra ise römorklar da güç kaybetmeye başladı.

Sonunda, treylerden üçü ateş yaktı ve kısa bir süre sonra şirket, kontrol edilen ve içerilen bir yanıkta diğerlerini tutuşturmaya zorlandı. Çevrede bulunan yaklaşık 200 kişi tahliye edildi ve çoğu acil müdahale yapan 21 kişi, duman zehirlenmesinden dolayı altına alındı.

Arkema’ya ve başka kimyasal şirketlere ne oldu? CSB raporunda uyarıyor, geçmiş havalara bakılarak bugünün ortamında geleceği tahmin edilemeyebilir.

CSB, hava kaynaklı kimyasal kazaları önlemek için belirli düzeltmeler için tavsiyelerde bulunmadı. Bunun yerine, şirketlerin, bitkilerinin herhangi bir kısmının savunmasız olup olmadığını belirlemek için sel haritaları ve diğer materyalleri değerlendirerek aşırı hava olaylarına karşı duyarlılıklarını analiz etmeleri çağrısında bulunmaktadır. Şirketler daha sonra bu analize dayalı koruma önlemleri hazırlamalıdır. CSB, bu gibi bir tesisin devamlı güvenlik yönetim programına dahil edilmesini önerir.

Kurul, bu çabadaki şirketlere yardımcı olmak için, kar amacı gütmeyen bir sektör üyeliği kuruluşu olan Kimyasal Süreç Güvenliği Merkezinin (CCPS), şirketlerin hava durumuna bağlı sorunların olasılığını ve yardımcı olma seçeneklerinin değerlendirilmesine yardımcı olacak rehberlik geliştirmesini de tavsiye ediyor.

CSB üyesi Kristen Kulinowski, CSB’nin CCPS’ye çoktan ulaştığını ve “çok hevesli ve alıcı bir cevap aldığını” söyledi. CCPS, rehberlik üzerine çalışmaktadır ve derhal, CCPS materyalleri endüstri ve düzenleyiciler tarafından yaygın bir şekilde benimsenmiştir.

Ayrıca, yönetim kurulu, organik peroksitler gibi reaktif kimyasallar eklemek için EPA’ya 20 yıllık bir tavsiyede bulunarak, ilave önlemler talep eden federal risk yönetimi programı hükümleri kapsamındaki potansiyel olarak tehlikeli kimyasallar listesine tekrarlıyor.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Dicle Oğuz - Kimyasal Güvenlik Kurulu, Tropik Fırtına Harvey'yi Takip Eden Arkema Yangınları ile İlgili Soruşturmayı Sonuçlandırdı

Hakkında Dicle Oğuz

1995 yılı Batman doğumlu. 2014 yılında İstanbul’da lise öğrenimini bitirip aynı yıl Anadolu Üniversitesi Kimya bölümüne yerleşti. Hazırlık eğitimini bitirdikten sonra lisans eğitimine başladı. 2015-2017 yılları arasında üniversitenin tiyatro klübünde aktif olarak oyunculuk yaptı.Festivaller dahilinde bir çok oyunda yer aldı. Avrupa Gönüllülük Derneği’nde yönetim kurulunda bulundu ve yazmanlık görevini üstlendi.Kimyanın farklı alanları ile ilgili bilgi birikimi ve tecrübe edinmek amacı ile Mart 2018’de İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldı. Halen Anadolu Üniversitesi’nde eğitimine devam etmektedir

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com