Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kimyayı Hissedebiliyor musunuz?

Kimyayı Hissedebiliyor musunuz?

kimyayi hissedebiliyor musunuz - Kimyayı Hissedebiliyor musunuz?

Fotoğraf: İnsanlar hidrofobik ve hidrofilik bölgelerini ayırt edebilir

İnsanlar kendi parmaklarını kullanarak farklı yüzey kimyaları arasındaki ayrımı yapabilir.

Çoğumuz, molekül yapılarında sadece kendi üst tabakalarında farklı iki özdeş yüzeyin ayrımını yapmayı bekleyemezdik. Ancak tam da ABD’deki bilim adamlarının göstermiş olduğu şey budur.

San Diego Kaliforniya Üniversitesi’nden Darren Lipomi ve ekibi, silikat tabakalar alarak bunlardan silanize yüzeyler (hidrofobik) ve oksitlenmiş yüzeyler (hidrofilik) elde ettiler. Ardından, katılımcılardan parmaklarını bir yüzeyin ve bir yüzeyin ikisini birleştiren üç örnek üzerinde gezdirmelerini istediler ve katılımcılar yüzeylerden tuhaf olanı tanımladılar. Katılımcılar sadece iki yüzey arasındaki farkı ayırt etmekle kalmayıp ASC II alfabesindeki karakterler gibi yüzey üzerinde hidrofobik ve hidrofilik yama dizilerinin oluşturulduğu başka bir deney içerisinde oluşturulmuş ”Lab” kelimesini de okuyabildiler.

Lipomi, çalışmanın ‘ malzeme kimyası aracılığıyla psikolojik alan, özelikle psikofizik, ile mekanik alanı evlendirmeyi bu şekilde de yakın ilişki oluşturmayı’ sürdürdüğünü söylüyor. Şimdiye kadar insan algılaması üzerine araştırma, yüzey pürüzlülüğüne ve topoğrafyasına odaklanmıştı. Bu çalışmalar kısa süre önce yüzey kimyasına döndü ve benzer araştırmalar üzerinde çalışmakta olan İsveç Stockholm’daki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü ‘nden Mark Rutland, bu çalışmanın ‘dokunsal algıdaki bulmacanın bir sonraki bulmaca parçası’ olduğu fikrine katıldığını belirtti.

Peki, insanlar yüzey kimyasındaki farkları nasıl ayırt edebilir? Yüzey pürüzlülüğü gibi, sürtünme de yüzey kimyası etkilerine aracılık eder. Lipomi ve ekibi, yüzey kimyasını ayırt edebilmemiz için bir mekanizma olarak gıcırdatan bir kapıyı andıran kaymaz sürtünme fenomenini vurguladı.

Araştırmacılar silikon bazlı bir polimerden yapılmış model parmak kullanarak katılımcıların yüzeye bastırdığı kuvveti ve parmaklarını yüzey boyunca hareket ettirdikleri hızı inceledi. Ve araştırmacılar, insanın oluşabilecek kuvvet kombinasyonlarını değerlendirdiğini ve yüzey kimyasını ayırt etmede hız aldığı sonucuna vardılar.

Lipomi ve meslektaşlarının bulguları için iddialı planları var. Onlar elektronik ve mekanik olarak yeniden yapılandırılabilen malzemeler kullanarak kullanıcıların dokunduklarında nesneleri hissetmelerini sağlayacak eldivenler tasarlıyorlar.

Bu alanda yapılan diğer uygulamalar ise robotik cerrahi cihaz ve kuvöz makineleri içerisinde sınırlanmış prematüre bebeklerde dokunsal duyumu uyaran cihaz kullanımını içerir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Perihan Kızılkaya - Kimyayı Hissedebiliyor musunuz?

Hakkında Perihan Kızılkaya

24 şubat 1994 doğumluyum. Lise eğitimimi Kocaeli Darıca Neşet Yalçın Anadolu Lisesinde bitirdim. Bir yıl hazırlık eğitimi ardından İTÜ kimya lisans eğitimini tamamladım. Bilim olarak kimya sektörüne ilgi duyuyor, yapılan çalışmaları araştırmayı seviyorum. Kimya alanında yapılan çalışmaları takip etmek, hem kendime hem de dergiye katkı sağlamak ve yenilikçi çalışmalarının insanlara ulaşmasına destek olmak için İnovatif Kimya Dergisinde haber çeviri ekibine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari okyanuslardan uranyum elde etmenin yolunu buldular 310x165 - Bilim İnsanları, Okyanuslardan Uranyum Elde Etmenin Yolunu Buldular

Bilim İnsanları, Okyanuslardan Uranyum Elde Etmenin Yolunu Buldular

Bilim insanları, nükleer yakıt üretme konusunda okyanusları ilgilendiren yeni yöntemlere yönelmeye başladılar. Deniz suyunda bulunan …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com