Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kokteyllere O Muhteşem Tatlarını Veren Şey Ne?

Kokteyllere O Muhteşem Tatlarını Veren Şey Ne?

kokteyllere o muhtesem tatlarini veren sey ne - Kokteyllere O Muhteşem Tatlarını Veren Şey Ne?

Koktelyli içtiğinizde aldığınız o değişik tadı o kokteyle veren şeyin sebebi içeride meydana gelen kimyasal reaksiyonlar mı sizce ?

Yoksa gayet basitçe, içindeki maddeler bir araya geldiğinde tatları güzel mi oluyor sadece ?

Kokteyller gerçekten de kimyasal tepkimeler meydana getirebilir ancak bunlar karaciğerinizde veya belki de sizinle içki arkadaşınız arasında olur. (Ayrıca o büyük şarap kadehlerinde meydana gelmez, Hayır.)

Çoğumuz örnek kimyasal tepkimeleri düşündüğünüzde, kabartma tozu ve sirke gibi şeyler aklınıza gelmiştir muhtemelen. Böyle etkileyici, volkanik bir şey. Kokteyllerde meydana gelen reaksiyonlar daha incelikli, aslında pek çok bilim adamı, onları gerçek kimyasal reaksiyonlar olarak görmeyip, bundan ziyade “fiziksel değişiklikler” oldukları  iddiasında bulundular. İşte size bir örnek: Şekerin bir kokteyl içinde çözülmesi. Amerikan Kimya Derneği’nden Darcy Gentleman, “Bağlar kırıldığında ve oluştuğunda kimyasal tepkimeler elde edilir” diyor. “Şeker gibi bir şeyi elinize  aldığınızda ve suda erittiğinizde, su ile şeker arasında  ki bağlar kopar ve yeni bağlar oluşur. Basitçe bir tanımlama ile bunun bir reaksiyon olduğunu söyleyebilirsiniz.

Benzer şekilde, asit ve bazların bir kokteylde bir araya gelmesi kimyasal reaksiyona neden olabilir. Örneğin, Clam(midye) suyu, Sezar salatasında ki daha asitli olan domates suyunu biraz nötralize edecebilir diyor. Aynı şekilde, Booker ve Dax gıda araştırma laboratuarının sahibi Dave Arnold, yumurta akı ve süt gibi malzemelerin lezzeti artırmak için alkol ile reaksiyona girdiğini söylüyor. “Yumurta akıyla proteinler, polifenollerle bağlanıyor ve bunlar da acı tadı azaltıcı eğilimdedir” diyor.

Eğer ekşi viskiye bakacak olursak- ekşi viskide yumurta akı bulunması gerekir eğer doğru yapıyorsanız-buradaki yumurta akı viskiyi yumuşatmak için var aksi takdirde tadı biraz daha sert olurdu .İşte bunu kimyasal reaksiyon olarak sayarım. Kimyasal reaksiyon olsun ya da olmasın ilerisi için güzel bir gelişme .Diyor Dave Arnol

Kaynak : popularmechanics.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Kokteyllere O Muhteşem Tatlarını Veren Şey Ne?

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari kanser hucrelerinin sonsuz bolunmesinde etkin protein unsurunu etkisiz kildi 310x165 - Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Sonsuz Bölünmesinde Etkin Protein Unsurunu Etkisiz kıldı

Bilim insanları, beyin kanserinin bir türünde, kanser hücrelerinin sonsuz bölünmesinde anahtar role sahip olduğunu belirledikleri …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com