Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kolorektal Kanser için Eşsiz Biyomühendislikli Doku!

Kolorektal Kanser için Eşsiz Biyomühendislikli Doku!

kolorektal kanser icin essiz biyomuhendislikli doku - Kolorektal Kanser için Eşsiz Biyomühendislikli Doku!

Yeni bir çalışma, eşsiz bir biyo-mühendislikle yapılmış, içine kolorektal kanser (kalın bağırsak kanseri) hücrelerinin gömülü olduğu bir doku yapısı, bir organoid tanımlıyor. Bu yapı, tümör ve onu çevreleyen hücre dışı matrisin (ekstraselüler matris, ECM) bir modelini oluşturuyor. Araştırmacılar, ECM’nin fiziksel özelliklerinin kemoterapi davranışını, büyümesini ve hatta duyarlılığını nasıl etkilediğini incelemek için bu modeli kullanabilir. Makale, Mary Ann Liebert’in hakemli dergisi ‘’Tissue Engineering’’ Bölüm A’da yayınlandı ve 5 Ocak 2018 tarihine kadar ücretsiz olarak mevcut. Bu makale, 2017 Mary Ann Liebert Üstün Öğrenci Ödülü’nü kazandı.

Kuzey Karolina, Winston-Salem, Wake Forest Tıp Okulundan meslektaş ve doktora öğrencisi Shay Soker ve Mahesh Devarasetty, ‘’ Kolorektal Kanserin Canlı Dışında Modellenmesi için Biyo-mühendislikli Submukozal Organoid ‘’ başlıklı makalede, kollajen hidrojel içine gömülü primer düz kas hücrelerini kullanarak submukozal organoidleri üretmek için geliştirdikleri yöntemi raporladı. Bu yaklaşım, sıralı ve paralel lifleri olan bir tümör ECM’si meydana getirdi ve tümörün etrafında, vücuttaki tümörlerde görülen duruma benzer bir topoğrafya yarattı. Yazarlar, bu organoidlerin kişiselleştirilmiş tıp uygulamaları için gelecekte hastanın kendi hücreleri kullanılarak yapılabileceğini de tasarlanamktadır.

‘’Tissue Engineering’’ dergisinin editör yardımcısı Peter C. Johnson, ‘’ Tümör mimarisi üzerine artan bilgimiz, tümörü çevreleyen hücre dışı matris taklitlerinin gelişimine temel oluşturuyor. Bu biyomimikri, tümöre ait mikro çevreyi daha iyi yansıtmak dolayısıyla tedaviye cevap olarak tümör hücresi davranışını incelemek için daha gerçekçi sistemler yaratmak demek.’’ diyor.

Kaynak: news-medical.net

Yorumlar
Deniz Işınsu Avşar - Kolorektal Kanser için Eşsiz Biyomühendislikli Doku!

Hakkında Deniz Işınsu Avşar

6 Mayıs 1992 tarihinde Ankara'da doğdu. 2010 yılında Ankara Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı ve 1 yıl İngilizce hazırlık programını tamamladı. 2015 yazında TÜPRAŞ'ta üretim stajını tamamladı ve 2015/2016 eğitim yılında Erasmus+ programı ile bir yıl, Almanya, TH Köln Üniversitesi'nde eğitim gördü. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun oldu ve Ekim 2017'de İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

trump yonetimi zehirli cozuculerin yasaklanmasini geciktiriyor 310x165 - Trump Yönetimi Zehirli Çözücülerin Yasaklanmasını Geciktiriyor

Trump Yönetimi Zehirli Çözücülerin Yasaklanmasını Geciktiriyor

PDF OLARAK İNDİR Trump yönetimi, Çevre Koruma Ajansı’nın üç tehlikeli çözücünün kullanımından kaynaklanan yüksek riski …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com