Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kurşun Durduran, Elmas Sertliğinde Yeni Malzeme!

Kurşun Durduran, Elmas Sertliğinde Yeni Malzeme!

kursun durduran elmas sertliginde yeni malzeme - Kurşun Durduran, Elmas Sertliğinde Yeni Malzeme!

Medya, kurşun-geçirmez zırhı, normal giysilerden daha kalın ve ağır bir şey olarak gösterme eğilimindedir. Zırha eklenen kütle, fiziki korumaya rağmen kişinin hareketlerini kısıtlayabilir. Ancak, New York Şehir Üniversitesi Gelişmiş Bilim Araştırma Merkezi (ASRC) bilim insanları, elmas sertliğinde bir zırhın kalın olması gerekmediğini keşfetti. Daha az hacimli korumanın anahtarı ise grafen, bir kağıttan milyon kat ince ve çok sıkı bağlı bir karbon atomu katmanı.

Araştırmacılar, üst üste yığılmış iki tabakalı grafenin, bir kurşun çarptığında geçici olarak elmas kadar sertleşebileceğini keşfettiler. Nature Nanotechnology’de yayınlanan çalışmaya göre, ‘diamene’ olarak adlandırılan bu yeni malzemenin sertleşmesi sadece iki grafen yaprağı birlikte katmanlaştığı zaman gerçekleşiyor. Daha fazla yaprak eklendiğinde sertleşme etkisi gerçekleşmiyor.

ASRC’de fizik profesörü ve proje araştırmacıları lideri Elisa Riedo, ‘’ Önceden yapılan grafit veya tek atom grafeni tabakası testlerinde, basınç uygulandığında çok yumuşak bir katman hissediyorduk.’’ diye açıklıyor. ‘’Ancak, grafit iki tabaka kalınlıkta olduğunda, basınç altındaki malzemenin aniden yığın elmastan çok daha sert ve katı hale geldiğini farkettik.’’

Ekibin araştırması, sadece zırh yapmaktan fazlası için, aşınma dirençli koruyucu kaplamaların geliştirilmesinde de kullanılabilir.

Koruyucu zırhın yükünün azaltılması için ilk girişim bu değil. Mayıs 2017’de, harp okulu öğrencisi Hayley Weir ve Hava Kuvvetleri Akademisi’ndeki profesörü Ryan Burke, yakın mesafeden ateş eden mermileri durdurabilecek ve hafif zırh yapmak için kullanılabilecek bir madde oluşturdu.

Bunun, gelecekteki savaşları nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak. Hafif zırhlar giyen, mermilere karşı neredeyse etkilenmez olan askerler, muhtemelen orduların diğer silahlara geçmesine neden olacak. Rusya, yapay zeka tarafından kontrol edilen bir füze tasarladığını bildirirken ABD’nin de lazer silahlarına baktığını biliyoruz. İşin garip yanı, artık kimse kurşun kullanmayacaksa kurşun-geçirmez zırh da çok bir anlam ifade etmeyecek.

Kaynak : futurism.com

Yorumlar
Deniz Işınsu Avşar - Kurşun Durduran, Elmas Sertliğinde Yeni Malzeme!

Hakkında Deniz Işınsu Avşar

6 Mayıs 1992 tarihinde Ankara'da doğdu. 2010 yılında Ankara Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı ve 1 yıl İngilizce hazırlık programını tamamladı. 2015 yazında TÜPRAŞ'ta üretim stajını tamamladı ve 2015/2016 eğitim yılında Erasmus+ programı ile bir yıl, Almanya, TH Köln Üniversitesi'nde eğitim gördü. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun oldu ve Ekim 2017'de İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

lazer isitmali nanotellerle mikro olcekli nukleer fuzyon 310x165 - Lazer Isıtmalı Nanotellerle Mikro Ölçekli Nükleer Füzyon

Lazer Isıtmalı Nanotellerle Mikro Ölçekli Nükleer Füzyon

PDF OLARAK İNDİR Fotoğraf : Colorado State Üniversitesi’nde mikro ölçekli füzyon deneyinde kullanılan hedef oda (ön) …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com