Lauri Vaska

lauri vaska - Lauri Vaska

Lauri Vaska, 7 Mayıs 1925’te Rakvere, Estonya’da doğdu.Organometalik kimyaya kayda değer katkıları olan Estonyalı kimyacı Vaska, Almanya’nın Hamburg kentindeki (1946) Baltık Üniversitesi’nde ve daha sonra Göttingen Üniversitesi’nde (1946-1949) eğitim gördü.ABD’deki(1952-1956) Teksas Üniversitesi’nde inorganik kimya alanında doktorasını tamamladı.Northwestern Üniversitesi’nde (1956-1957) doktora sonrası araştırmacı olarak görev aldı ve manyetokimya üzerine araştırma yaptı. 1957 yılından 1964 yılına kadar  Pittsburgh’daki Mellon Enstitüsü’nde kaldı.Bu süre zarfında Mellon Enstitüsü, Paul Lauterbur ve R. Bruce King’i de içeren bir dizi geleceğin kimyasal armatürlerini barındırdı.

Pennsylvania, Pittsburgh’daki Mellon Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştıktan sonra, 1990 yılında Emeritus statüsünden emekli oluncaya kadar NY Potsdam’daki Clarkson Üniversitesi’nde Kimya Profesörü oldu. O, inorganik kimya ve Vaska Kompleksi adlı yeni bir kimyasal bileşenin keşfi. Estonya kültür faaliyetlerinde de aktif ve kişisel ve profesyonel yaşamında çeşitli kitaplar yazmıştı.

Mellon’daki yılları çok üretken geçen Vaska,1962’de JW Di Luzio ile birlikte Trans-IrCl (CO) [P (CH)] [2] olarak bilinen iridyum bileşiğini tanımladı.Organometalik kimyada homojen katalizörün merkezi olan oksidatif ilave sürecinin ana reaksiyonlarını keşfetti.

Koordinasyon kimyası, geçiş metalleri, homojen kataliz ve hem organometalik hem de biyoinorganik kimya, koordinasyon kimyası üzerine yaklaşık 80 dergi makalesi yayınladı.

1981 yılında New York Bilimler Akademisi’nin üyesi oldu.

Boris Pregel Ödülü aldı.

Vaska, 15 Kasım 2015’te Basking,Ridge,New Jersey’de 90 yaşında hayatını kaybetti.

Yorumlar
Ebru Doğukan - Lauri Vaska

Hakkında Ebru Doğukan

1994,İstanbul doğumluyum. Fatih Sultan Mehmet Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2013 yılında Beykent Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2017 yılında mezun oldum.2017,Mayıs ayında İTÜ'de gerçekleşen KIMMTE etkinliğinde "Doğalgazdan Metanol Üretimi" projesinin tasarımında yer aldım.
Yüksek Lisans eğitimimi yurtdışında almayı planlıyorum.
Farmasötik Kimya,Supramoleküler Kimya ve Sanayi kimyasına ilgi duymaktayım.Bu alanlarda kendimi geliştirerek ve sektörde çalışarak kafamdaki kariyer hedefime ulaşacağımı düşünüyorum.
Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörünü ilgi ile takip etmekte olup girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken aynı zamanda öğretmek adına İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak Bilim İnsanları Çeviri kısmında çeviri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venkatraman ramakrishnan 310x165 - Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com