Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Lazerler Kot Pantolonunu Aşındırır

Lazerler Kot Pantolonunu Aşındırır

lazerler kot pantolonunu asindirir - Lazerler Kot Pantolonunu Aşındırır

Yeni Dijital Süreç Daha Az Kimyasalla Eski Görünümler Üretiyor

Kimse baba kot pantolonunu giymişken yakalanmak istemez. Ve böylece kot trendleri her zaman gelişiyorken artık nostaljik görünümün bacaklara sahip olduğu açıkça ortadadır. Artık, Levi Strauss & Co.’nun yeni kot pantolonun eski görünmesi için daha hızlı ve daha yeşil bir süreci var.  Dijital görüntü dosyaları ve kumaş lazerleri için oksitleyici kimyasallar ve ponza taşları değiş tokuş yapılıyor.

Bıyık desenleri, yıpranmış lekeler veya çatlak dokuları gibi aşınma özelliklerine sahip kot pantolonlar yapmak için Levi’s tasarımcıları, her ayrıntıyı yerleştirmek için dijital görüntü yazılımını kullanıma sunuyorlar. Üretim tesisinde, dijital dosya tasarımı desene yerleştirmek için bir lazer yönlendirecek ve daha sonra giysi her zamanki gibi durulanacaktır.

Levi’s verilerine göre bu süreç günümüzün yıpranmış ve solmuş kot pantolon çeşitlerini üretmek için gerekli kimyasalların sayısını azaltmaktadır. Oysaki, bir çift kot pantolonun ağartıcılar, peroksitler, enzimler, asitler, yağlayıcılar, ıslatıcı maddeler ve yumuşatıcılar dahil olmak üzere 15 çeşit kimyasal ve ponza taşları kullanılarak bitirilmesi yaygındır.

Levi’s şirketinin onunla uzaklaştırmayı düşündüklerini söylediği tek bitirme kimyasalı güçlü bir oksitleyici olan potasyum permanganat (KMnO4) bileşiğidir. Genel olarak, yeni süreç şirketin 2020 yılına kadar tehlikeli kimyasalların deşarjını ortadan kaldırmaya yönelik taahhüdüne ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, yıkama ve durulamada daha az kimyasal madde kullanılması şirketin tesislerinde su geri dönüşümü programlarını genişletmesine yardımcı olacaktır.

Levi’s dijital sürecin büyük ölçüde üretimi hızlandıracağını söylüyor. Şimdiye kadar, işçiler her bir elleriyle aşınma modelleri yaptı. Şimdi ise lazerler kullanılarak, işçiler eski yöntemdeki 20 veya 30 dakikaya karşın 90 saniye içinde bir giysi üretebilirler. “Tam zamanında” jean tasarımları yapılarak Levi’s israfını önleyebilir.

Levi’s CEO’su Chip Bergh şirketin blogunda “Müşterilerimizin bizden beklediği özgünlükten ödün vermeden hem çevik hem de sürdürülebilir olmanın mümkün olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Perihan Kızılkaya - Lazerler Kot Pantolonunu Aşındırır

Hakkında Perihan Kızılkaya

24 şubat 1994 doğumluyum. Lise eğitimimi Kocaeli Darıca Neşet Yalçın Anadolu Lisesinde bitirdim. Bir yıl hazırlık eğitimi ardından İTÜ kimya lisans eğitimini tamamladım. Bilim olarak kimya sektörüne ilgi duyuyor, yapılan çalışmaları araştırmayı seviyorum. Kimya alanında yapılan çalışmaları takip etmek, hem kendime hem de dergiye katkı sağlamak ve yenilikçi çalışmalarının insanlara ulaşmasına destek olmak için İnovatif Kimya Dergisinde haber çeviri ekibine katıldım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kimyagerler kafeinden esnek polimer jel uretti 310x165 - Kimyagerler Kafeinden Esnek Polimer Jel Üretti

Kimyagerler Kafeinden Esnek Polimer Jel Üretti

Fotoğraf :  Kafein, insanları uyanık tutması özelliği ile bilinir, ancak MIT ve Brigham ve Kadınlar …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com