Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Lityum Eldesi için Daha Çevreci Bir Yol

Lityum Eldesi için Daha Çevreci Bir Yol

lityum eldesi icin daha cevreci bir yol - Lityum Eldesi için Daha Çevreci Bir Yol

Fotoğraf 1: Geliştirilmiş bir sorbent, Salton Denizi’nin yakınındaki gibi bir jeotermal enerji tesisinden açığa çıkan atık sıvıdan lityum elde edebilir.

Sorbent, jeotermal enerji tesisindeki atık sıvıdan batarya materyalini çıkarabilir.

Geliştirilmiş yeni bir sorbent, A.B.D’de diğerlerine nazaran kullanılmayan bir kaynaktan çevre dostu bir yol ile lityum elde edilmesini sağlayabilir: Jeotermal enerji tesislerinde üretilen atık su.

Bu tesisler derin jeotermal birikintilerden sıcak su pompalar ve bunu elektrik üretmede kullanır ve arkasında lityum-iyon bataryalar için çok aranan bir madde olan lityumu, yüzlerce ppm oranında içeren tuzlu bir çözelti barındırır. Atık suyu, yer altına pompalamadan önce lityum iyonlarını yakalayan bir sorbentten geçirerek, büyük miktarlarda asit veya tuz atığı oluşturabilen tipik ekstraksiyon yöntemlerinin ağır çevresel etkileri olmadan metali toplayabilir.

13

Fotoğraf 2: Lityum klorür ile eklenmiş alüminyum hidroksit, simule edilen jeotermal enerji tesisi atık suyundan, lityum iyonlarının %91’ini yakalayabilen bir sorbent olarak davranır. 

Yeni çalışmadaki sorbent aralarında klorür iyonları ve su bulunan [LiAl2(OH)6]+ tabakalarından yapılmıştır. Yapısındaki boşluklar ilave lityum iyonları ile doldurulabilir fakat sodyum gibi yarışan katyonlara izin vermeyecek kadar çok küçüktür.

Atık suyunun simule edilmiş hali kullanılarak, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndan Parans Paranthaman ve meslektaşları geliştirilmiş sorbent ile atık su içindeki başlangıçtaki lityumun %91’ini yakaladılar ve malzemenin lityum için sodyum ve potasyumun üstünde oldukça seçici olduğunu buldular.

Utah Üniversitesi’nde bir metalurji mühendisi olan York R. Smith bu sorbentin, test edilen alternatif sorbentlerden daha düşük bir kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Bununla birlikte araştırmacıların, lityum salınımı için sorbentten, diğer sorbentler için gerekli olan asit yerine lityum klorür kullanımının çevresel açıdan daha iyi olduğunu ekledi.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Berna Kuzu - Lityum Eldesi için Daha Çevreci Bir Yol

Hakkında Berna Kuzu

1992 yılında Sakarya'da doğdu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Türk Standartları Enstitüsü, Özler Plastik ve İşbir Sentetik şirketlerinde stajını tamamladı. Kasım 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

lityum iyon bataryalarin yerini alacak cok daha ucuz bir yontem kesfedildi 310x165 - Lityum-İyon Bataryaların Yerini Alacak, Çok Daha Ucuz Bir Yöntem Keşfedildi

Lityum-İyon Bataryaların Yerini Alacak, Çok Daha Ucuz Bir Yöntem Keşfedildi

Akıllı telefonlarımızdan elektrikli otomobillere kadar çok geniş bir yelpazede enerji kaynağımız olan lityum-iyon bataryalar, aslında …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com