Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya / Makyaj Yapmak Kadınlara Güven Veriyor ve Aynı Zamanda Daha Akıllı Hissettiriyor

Makyaj Yapmak Kadınlara Güven Veriyor ve Aynı Zamanda Daha Akıllı Hissettiriyor

makyaj yapmak kadinlara guven veriyor ve ayni zamanda daha akilli hissettiriyor - Makyaj Yapmak Kadınlara Güven Veriyor ve Aynı Zamanda Daha Akıllı Hissettiriyor

Yakın zamanda yapılan yeni bir araştırmaya göre, makyaj yapmanın kadınları daha akıllı hissettirdiğini belirtti. Hatta güvenini arttırmalarına bile yardımcı oluyor.

Chieti, İtalya Üniversitesi’nden araştırmacılar ve ABD Harvard Tıp Fakültesi, makyaj ile ilgili araştırma projesini gerçekleştirdi. Ekip araştırma yaptıkları çalışmayı 186 kız öğrenci ile gerçekleştirdi. Özellikle, hepsi lisans öğrencilerindendi ve araştırma ekibi aralarında “ruj efekti” ni anlamaya çalıştı.

Bu “ruj efekti”, bir kadının makyaj yaparken ve fiziksel olarak daha cazip hissettiğinde kendine güvenini artıran yaygın bir psikolojik fenomendir. Kadınların benlik saygısı, kişilik ve tutum duygularına sahip olmalarına yardımcı olur. Huffington Post’un bildirdiğine göre, önemli olan şey ise öz saygısında bir iyileşme veya gelişme, bilişsel yetenekleri artırmaya yardımcı oluyor.

Geçmişteki araştırma çalışmaları, pozitif duyguların akademik performansın gelişmesine yardımcı olduğunu belirtti. Makyaj takımı ile ilgili bu çalışma, öz saygısında olumlu bir artışın benzer etkiyi getirebilecek olup olmadığına bakmaya çalıştı. Araştırmacılar lisans öğrencilerini çeşitli gruplara ayırdı. Öğrenciler genel bir psikoloji ders kitabından çoktan seçmeli sorular içeren bir dizi testi tamamlamışlardı.

Öğrenciler bu soruları cevaplamak zorundaydı. Testten önce, araştırma ekibi belirli bir grubun öğrencilerine makyaj yapmak istedi. Başka bir grubun öğrencileri “olumlu müzik alıntısı” nı dinledi ve son grup bir insan yüzünün taslağını boyadı.  Araştırma ekibi, makyaj yapanların etkilerini keşfetmek için testi gerçekleştirdi.

Araştırma ekibi, makyaj yapan öğrencilerin diğer grupların öğrencilerine göre daha iyi performans göstereceğini düşünüyordu. Bunun öğrencilerin olumlu duygularını en fazla etkileyeceğini düşünüyorlardı. Testlerin sonuçları, müziği duyan öğrencilerin bilişsel performans üzerine iyi sonuç aldıklarını ortaya koydu.

Ancak, makyaj yapan öğrenciler olumlu müziği duyan öğrencilerden daha iyi performans gösterdi. Bulgular popüler Cogent Psychology dergisinde bulunmaktadır. Araştırmacılar, yalnızca daha iyi test sonuçları getiren makyaj olmadığını belirtti, ancak bulgular bazı yeni bilgiler verdi.

Bondi Beauty, araştırmacıların testten sonra katılımcılara gerçekte ne kadar güzel oldukları konusunda kendi raporlarını vermelerini istediğini bildirdi. Makyaj yapan katılımcılar, diğer katılımcılara kıyasla güzellik konusunda daha yüksek bir algılama bildirdiler. Bu, yapılan makyajın bir kişinin bilişsel performansı üzerinde olumlu etkiler yaratabilecek öz saygısı hakkında daha iyi bir anlam sağlayabileceğini gösterir.

Elde edilen bulgulara göre makyaj yapmanın, bilişle etkileşime giren benlik saygısını arttırdığı açıktır. Araştırmacılar şimdi daha fazla araştırma yapmayı hedefliyorlar. Makyajın, bilişsel performans üzerinde uzun süreli etkiler getirip getirmediğini görmeye çalışmalıdırlar.

Kaynak : sciencetimes.com

Yorumlar
Kübra Kılıç - Makyaj Yapmak Kadınlara Güven Veriyor ve Aynı Zamanda Daha Akıllı Hissettiriyor

Hakkında Kübra Kılıç

1988 İstanbul doğumluyum. İlk okulu İstanbul’da tamamladıktan sonra Bursa’da ortaokul ve liseyi tamamladım. 2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp 2012 yılında mezun oldum. 2014 yılından beri Sakarya da yaşıyorum. Bir sene kadar ağırlıklı olarak yurt dışına satış yapan bir arıtma firmasında satınalma mühendisi pozisyonunda çalıştım. Daha sonra ise bir boya firmasında üretim ve planlama sorumlusu olarak çalıştım çeşitli sebeplerden dolayı ayrıldım. Şu anda Sakarya da aktif olarak satınalma,planlama ve satış birimlerinde iş arayışı içerisindeyim. Hemen hemen her konuda okumayı severim bunun haricinde dil öğrenmeyi seviyorum bu yüzden şuanda ikinci dil olarak Almanca ya yöneldim ileride ki hedeflerim içerisinde ise kendime üçüncü bir dil katmak var. İnovatif Kimya Dergisinde İngilizcemi aktif kullanabilmek adına İngilizce haber çevirmenliğini severek yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

oluler artik sivilastirilacak 310x165 - Ölüler Artık Sıvılaştırılacak

Ölüler Artık Sıvılaştırılacak

PDF OLARAK İNDİR Batı’da ölülerin gömülmesi kadar yakılması da yaygın. Ancak şimdi, duyulduğunda “mafya infazı” …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com