Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Manhattan Projesi’nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

Manhattan Projesi’nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

manhattan projesinden gelen radyoaktif atiklara anlasmali temizleme - Manhattan Projesi'nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

Missouri depolama sahası, ilk atomik silahların geliştirilmesiyle oluşturulan, yasadışı olarak çöpe atılan materyallere ulaşmak için kazılır.

İkinci dünya savaşı nükleer bomba testi sitesinden gelen materyal, Missouri’de West Lake Landfill Superfund sitesi olarak bilinen on yıllar geçmiş bir tesiste muhafaza edildi.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Manhattan Projesi’nden çıkan radyoaktif atıkların çoğunu kaldırmak için kısmi bir kazma stratejisi kullanacağını açıkladı. İkinci dünya savaşı nükleer bomba testi sitesinden gelen materyal, Missouri’de West Lake Landfill Superfund sitesi olarak bilinen on yıllar geçmiş bir tesiste muhafaza edildi.

EPA, bu ayın başında ilan edilen bu kazı planında atığı arıtacak ve site kapatılacaktır. Ajans, projenin 236 milyon dolara (168 milyon £) mal olacağını ve beş yıl süreceğini tahmin ediyor. Ajans, ‘Bu çözüm, genel olarak kabul edilemez riskler getiren tüm radyoaktif maddeleri kapsıyor’ dedi.

1970’lerin başında radyoaktif atıklar, Batı Gölü alanına yasadışı yollardan atıldı. 1973 yılında, Manhattan Projesi’nden yaklaşık 7890 ton kirli sızıntı baryum sülfat 34.500 ton toprak ile karıştırıldı ve düzenli depolama sahasında iki alanı kapladı.

manhattan projesinden gelen radyoaktif atiklara anlasmali temizleme 1 - Manhattan Projesi'nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

Fotoğraf : 1976’da West Lake çöp sahasının Manhattan Projesi’nden gelen radyoaktif atıklarla kontamine olduğu keşfedildi.

Nükleer Düzenleyici Komisyon, kontaminasyonu 1976’da keşfetti ancak EPA, 1990 yılına kadar düzenli depolama alanını resmi olarak atamadı. Bu durum, ajansın sitenin tehlikeli atıklarla kirlendiğini ve insan sağlığı ve çevre için oluşturduğu risk nedeniyle temizlenmesi için bir aday olduğunun fark edildiği anlamına geliyordu.

West Lake Depolama Alanı için şu anda belirlenmiş potansiyel olarak sorumlu ajanslardan (PRP’ler) biri olan Missouri’deki Bridgeton Depolama Sahası, “EPA’nın ‘yıllarca süren çalışmaları sona erdi’ ve bu bölge için önerilen bir plana sahip olunmasından memnunuz”dedi.

Şirket, EPA’nın proje için yorum döneminde “tam katılım” göstereceğini ve nihai iyileştirmenin “bilim temelli” olmasını, ajans ve diğer PRP’lerle kuvvetli bir bağ göstererek insan sağlığının tamamen korunmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte Bridgeton Landfill, herhangi bir harekete geçilmesinin birkaç yıl sürebileceğini söyledi.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Başak Sultan Doğan - Manhattan Projesi'nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

Hakkında Başak Sultan Doğan

1995’te Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine 2013 yılında Gazi Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünde başladı ve şu an son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde işletme bölümü 2. Sınıf öğrenicisidir. Şu an hidrojen enerjisi üretimi ve katalizör sentezi üzerine bitirme projesi yürütüyor ve petrokimya, biyokimya, enerji teknolojileri alanlarına ilgi duyuyor. İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibinde yer alarak dünyadaki kimyasal gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmelerin daha çok insana ulaşmasını sağlayarak bilime katkıda bulunuyor.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

akilli telefonlari yenilenebilir enerjiyle sarj edecegiz 310x165 - Akıllı Telefonları Yenilenebilir Enerjiyle Şarj Edeceğiz

Akıllı Telefonları Yenilenebilir Enerjiyle Şarj Edeceğiz

Küresel taşınabilir güç bankası (PowerBank) piyasası hızla büyürken, yarının şarj teknolojilerinde güneş ve hidrojen hücresi …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com