Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Marshmallow Benzeri Silikon Jel Çalışmaları

Marshmallow Benzeri Silikon Jel Çalışmaları

marshmallow benzeri silikon jel calismalari - Marshmallow Benzeri Silikon Jel Çalışmaları

Artık kriyopreservasyonlu embriyolar için konteynerlerde yalıtım olarak kullanılan Marshmallow benzeri silikon jel üzerinde çalışmamız iyi olacak sanırım.

Farelerin genetik modifikasyonu, tıbbi ve biyolojik araştırmalarda gittikçe artan bir şekilde kullanılmaya başlandığından, aynı zamanda, kriyoprezervasyonlanmış embriyoların ve spermlerin taşınmasında etkili bir yola ihtiyaç duyulmaktadır.

Donmuş embriyoların / spermlerin korunması için, sıvı azot taşıma kaplarındaki sıcaklığı eksi 150 ° C’nin altında tutmak için kullanılır. Sıvı azot absorbe ediciler içeren kuru bir sipere benzeyen bu kaplar, özellikle kısa mesafeli nakliyeler için kullanıldığında ağır ve genellikle pahalıdırlar.

Bu çalışmada, makro gözenekli bir silikon jel, sıvı azotu ve özelliklerini koruma kabiliyeti açısından test edilmiştir. Araştırmacılar, marshmallow benzeri jelin (MG) ticari olarak temin edilebilen vakumla izole edilmiş bir su şişesine doldurdular ve sıvı nitrojenin emilimini test ettiler. Jelin kabın içindeki sıcaklığı eksi 150 ° C’nin altında 10 saat boyunca tutabildiğini saptadılar.

Araştırmacılar, bir başka testte fare embriyolarını dokuz saat jel içeren bir kaba yerleştirdiler ve embriyonların hayatta kalma oranlarında pek de kayda değer bir azalma olmadığını buldular.

Sıvı azota maruz bırakıldıktan sonra marshmallow benzeri jel az miktarda bozulma gösterdiğinden, kap tekrar tekrar kullanılabilir. MG’ lerin imalat işlemi basittir ve kimyasal sentez konusunda deneyime sahip olmayan kullanıcılar tarafından DIY* tarzında hazırlanabilir.

*DIY: Do it yourself (kendin yap)

*MG: Marshmallow gel

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Marshmallow Benzeri Silikon Jel Çalışmaları

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com