Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Mavi Nanopartiküller Radyoaktif Elementleri Silip Süpürüyor

Mavi Nanopartiküller Radyoaktif Elementleri Silip Süpürüyor

mavi nanopartikuller radyoaktif elementleri silip supuruyor - Mavi Nanopartiküller Radyoaktif Elementleri Silip Süpürüyor

Mavi Nanopartiküller Radyoaktif Elementleri Silip Süpürüyor.

Nanoboyutlardaki prusya mavisi formülasyonu vücuttaki radyoaktif sezyumu hızlı bir şekilde uzaklaştırıyor.

Fransa’daki araştırmacılar, nanopartikül bazlı prusya mavisinin formülasyonunu geliştirerek, radyoaktiviteye maruz kalan insanların tedvisine yardımcı olabilecekler.

Nükleer silah testleri ya da nükleer reaktör kazaları sonrasında pek çok radyoaktif kirletici madde çevreye salınabilir, 1986 yılında Ukrayna’da meydana gelen Çernobil Faciası ve daha yakın zamanlarda Japonya Fukushima’da meydana gelen gibi. Radyoaktif sezyum izotopları, daha çok bu gibi olaylarda salınır, füzyon tepkimeleri sırasında oluşuyor ve insan vücudu tarafından kolaylıkla absorplanıyor. Radyoaktif sezyuma maruz kalınması bir çok farklı kanser türüne, nörolojik etkilere ve ani ölümlere neden olmaktadır.

Sezyum zehirlenmesinin bilinen tedavisi Radiogardase’dir, demir heksasiyanoferrat, bu sanat alanında yaygın olarak kullanılan Prusya mavisidir. Monpellier Üniversitesi’nden Yannick Gauri liderliğindeki araştırma ekibinin şimdi, nanopartikül bazlı prusya mavisinin formülasyonunu geliştirmesi ile sezyumun mevcut tedavi yönteminden daha etkili bir şekilde vücuttan atılabilmesi sağlanacak.

Gauri, “Geliştirilen bu formülasyonun iki avantajı küçük partiküllerin oluşturduğu temizleyici ajanlar, prusya mavisi ve yağ fazında temizleyicilerin biyokullanımının mümkün olmasıdır.” dedi. Lesitin-fosfolipid karışımının oluşturduğu bu yağ fazı ve prusya mavisinin oluşturduğu, misel olarak bilinen kümeler, yaklaşık olarak 55 nm çapındadır. Radyoaktif sezyumun vücuttan uzaklaştırılması için fareler üzerinde yapılan testler, bu yeni yöntemin bilinen yöntemden %40 daha hızlı olduğunu gösterdi.

Florida Üniversitesi’nden nanoilaç araştırması yapan Daniel Talham, misel sistemleri geriye çevirerek yaygın olarak yapılan araştırmalarda, her zaman biyouyumluluğun olmadığını açıklıyor. Talham, “Bu çalışma sırasında, gelişmiş misel bazlı ilaç teknolojisi kullanıldı ve prusya mavisi içeren nanoparçacıkların kullanılabileceğini gösterdi. Hayvansal çalışmalarda etkili bir yaklaşım gösterdi. Nanopartiküller kullanılarak potensiyel yararları, düşük ilaç dozlarından daha sağlıklı sonuçların elde edilmesidir” dedi.

Yeni formülasonun bu etkisi uygulanan doza bağlı değişkenlik göstermektedir. Bu geleneksel tedavi yönteminde bilinen bir şey değildir. Dunstana Melo 1987’de Brezilya Goiania’da radyolajik kaza sonrasında,sezyum 137’nin etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olan araştırma ekibinin öncüsü dozimetri uzmanıdır ve ona göre bu çok ilginç bir sonuçtur. Goiania’dan gelen verilerde günlük 3,6 ve 10 mg dozlardaki örnekler etkisini göstermiştir. Bu yeni formülasyon, vücuttan sezyumun uzaklaştırılmasındaki tedavi uygulamaları çok fazla umut verici gözüküyor.

Kaynak: chemistryworld.com

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Mavi Nanopartiküller Radyoaktif Elementleri Silip Süpürüyor

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari acikladi aspirin kullanmak yarardan cok zarar veriyor 310x165 - Bilim İnsanları Açıkladı! Aspirin Kullanmak Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Bilim İnsanları Açıkladı! Aspirin Kullanmak Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Monash Üniversitesi tarafından 19.000 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, aspirinin fayda yerine zarar verdiğini ortaya koydu. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com