Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Metastazda Aktive Olan Genler Aynı Zamanda Tümör Büyümesinin İlk Safhalarını da Yönlendiriyor

Metastazda Aktive Olan Genler Aynı Zamanda Tümör Büyümesinin İlk Safhalarını da Yönlendiriyor

metastazda aktive olan genler ayni zamanda tumor buyumesinin ilk safhalarini da yonlendiriyor - Metastazda Aktive Olan Genler Aynı Zamanda Tümör Büyümesinin İlk Safhalarını da Yönlendiriyor

Fotoğraf : Drosophila kanadındaki Serpent geninin aşırı ifadesi devamlı bir büyümeye neden olur ve tümör gelişiminin devamlılığı için yeterlidir.

Kanser araştırmalarında, tümör gelişiminden sorumlu genler ile metastazı oluşturan genler arasındaki yönelim ve bu iki mekanizma için gerekli hücre fonksiyonları tamamıyla farklı olduğu için bu süreçleri ayrı ayrı incelemeye ihtiyaç duyulmuştur. Biyotıp Araştırmaları Enstitüsü’nde (IRB Barcelona) Jordi Casanova’nın başkanlığındaki araştırmacılar metastaz sırasında aktive olan genlerin birincil tümör gelişimi başlatabildiğini ve bunların moleküler mekanizmasını gösterdi. Sinek modeli Drosophila melanogaster kullanılarak elde edilen bu bulgu, bu hafta PloS Genetics’te yayınlandı.

CSIC profesörü Jordi Casanova,”Sonuçlar, kanser araştırmalarında öne sürülen kavramları güçlendiriyor” dedi. “Ve aynı genlerin tümör büyümesini ve metastazı harekete geçirebileceği ve bu nedenle bazı tümörlerin oluşumundan itibaren metastaz kapasitesi sunduğunu” söylemeye devam ediyor.

Genleri Paylaşan İki Fenomen

Çalışma; benign insan tümörlerinin veya tümörlerin, metastazdan çok önceki aşamalarda bu genetik süreçle ilişkili bazı genleri eksprese ettikleri gözlemine dayanır. Casanova, “Bu örtüşme bize, embriyo gelişiminde yaygın olan ve metastazda bulunan; hücre hareketi ve göçü ile ilgili genleri aktive eden epitelial mezenkimal faktörlerin, tümörün başlamasında rol oynayıp oynamadığı sorusunu karşımıza çıkarıyor” dedi.

Özellikle, GATA genleri karaciğer metastazında, kolon kanseri hastalarında olduğu gibi göğüs, yumurtalık, pankreas ve kolon gibi çeşitli insan tümörlerinde aşırı eksprese olmuştur. Jordi Casanova’nın ekibi, Serpent (Drosophila’daki GATA homoloğu) boyunca çeşitli genleri inceledi ve bu genin aşırı ekspresyonunun gerçekten de tümör büyümesinin devamı için yeterli olduğunu gösterdi. Bu bağlamda, bu gen; kanatların aşırı büyümesine neden olur, doku yapısını değiştirir ve başlangıçtaki tümör büyümesini kolaylaştırmak için bir dizi genetik değişikliği aktive eder.

Epitelyal tümörün bir modeli olan sinek kanadı

Araştırma, epitelyal tümörlerin araştırılması için kurulmuş bir model olan Drosophila meyve sineği üzerinde yürütülmüştür. Bilim adamı, “Drosophila üzerine yapılan çalışmalar bir kez daha, kanser ve metastazda rol alan genlerin temelini anlamamıza, kanser araştırmacılarının bu çizgiyi daha da ileri götürmesini sağlayacak bilgiler elde etmemize katkıda bulunuyor” diyor.

Araştırmanın ilk yazarı, IRB Barcelona’da doktora sonrası üye ve Birleşik Krallık’taki Sheffield Üniversitesi’nde hala çalışan Kyra Campbell; CSIC Evrimsel Biyoloji Enstitüsü’nden Xavier Frach-Marro tarafından desteklendi.

Bu çalışma Ekonomi ve Rekabetçilik Bakanlığı, ERDF’ler ve Katalonya Hükümeti tarafından desteklendi.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Nur Hilal Olgun - Metastazda Aktive Olan Genler Aynı Zamanda Tümör Büyümesinin İlk Safhalarını da Yönlendiriyor

Hakkında Nur Hilal Olgun

1997 yılı İstanbul doğumluyum. 1 sene İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölüm derslerime başladım. Halen öğrenimime devam ettiğim Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde ikinci sınıf ögrencisiyim. Birinci sınıfta biyokimya laboratuvarında yaptığım stajda hocalarımın üzerinde çalıştığı çapraz bağlı protein nanoagregatlarının hazırlanması ve kontrollü ilaç salımı gibi konular hakkında bilgiler edindim. Bununla birlikte hocalarımın gözetimi altında kanser tedavisinde önemli rol oynayan SPK-1 ve SPK-2 inhibitörleri hakkında araştırmalarda bulundum. Stajım boyunca Marvin sketch, Chemsketch, Chemdraw, VMD, Phyton 3.1, Chimera gibi programlarla çalışma yapma fırsatım oldu. Sinirbilim, nanoteknoloji, kanser biyolojisi, biyoinformatik, stres, obezite ve beslenme ile ilgili konularla ilgileniyorum. Ama yeni şeyler öğrenmek, kendime birşeyler katmak her zaman önceliğim oldu. Bu yüzden hem orta seviyede olan ingilizcemi daha da ilerletmek hem de yeni şeyler öğrenmek adına İnovatif Kimya dergisi bünyesinde haber çeviri ekibindeyim.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

deterjan yerine dogal bitki ekstratlari urettiler 310x165 - Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

Deterjan Yerine Doğal Bitki Ekstratları Ürettiler

PDF OLARAK İNDİR SAMSUN’da 11’inci sınıf öğrencileri Özlem İlayda Demir ve Zeynep Sude Korkmaz yaptıkları …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com