Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Milyarderler Enerji Depolama Sistemlerine Yatırım Yapmaya Başladı

Milyarderler Enerji Depolama Sistemlerine Yatırım Yapmaya Başladı

milyarderler enerji depolama sistemlerine yatirim yapmaya basladi - Milyarderler Enerji Depolama Sistemlerine Yatırım Yapmaya Başladı

Yenilenebilir enerji konusunda en büyük sorunlardan biri olarak görülen ‘enerji depolama sorunu’, pek çok milyarderden destek alan bir fonla çözüm yolları arıyor.

Yenilenebilir enerji, dünyanın enerji konusuna dair ürettiği tek çözüm yolu ve pek çok ülke bu konuda büyük adımlar atıyor. Fakat yenilenebilir enerji konusunda karşılaşılan oldukça büyük bir sorun var; enerjiyi depolayabilmek. Hem yenilenebilir enerji üretiminin yaygınlaşması hem de depolama sorunun çözülebilmesi için uzun süredir çalışmalar yürüten fonlar mevcut ve ciddi yatırımlar almaya başladılar.

Breakthrough Energy Ventures (BEV), bu fonlardan en büyüğü olarak görülüyor ve hem yenilenebilir enerjinin tüm dünya ülkelerinde geliştirilmesi için bilimsel çalışmalara destek veriyor hem de depolama çözümü üzerine çalışıyor. Şirket bu sene Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos gibi pek çok milyarderden destek aldı.

2016 senesinde destek fonu toplamaya ve çalışmalara ilk başladığında ise LinkedIn’nin kurucusu Reid Hoffman, Alibaba’nın CEO’su Jack Ma ve Carlyle Group’un yönetim kurulu başkanı David Rubenstein gibi pek çok iş insanından destek görmüştü.

BEV’in enerji depolama konusunda Form Energy ve Quidnet Energy olmak üzere iki farklı yatırımı mevcut. Bu iki farklı yatırımın da depolama konusuna dair farklı çözüm önerileri var. Quidnet Energy’nin depolama için su ve basınç kullanmak üzerinde çalıştığı biliniyor. Form Energy ise uzun süreli ve yüksek miktarlı enerji depolayabilen bir batarya üzerinde çalışıyor.

Tüm bu çalışmalar sonucunda enerji üretimi ve depolanması konusunda büyük bir tasarruf sağlanması bekleniyor. Bu sayede enerjiyi kullanan halkın da düşük maliyetli enerjiye daha az para ödemesi de planlanıyor.

Kaynak : webtekno.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bilim insanlari elektronik cihazlarin maliyetini azaltmak icin yeni bir yontem gelistirdi 310x165 - Bilim İnsanları, Elektronik Cihazların Maliyetini Azaltmak İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

Bilim İnsanları, Elektronik Cihazların Maliyetini Azaltmak İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

Fransız ve Yunan araştırmacılar ile iş birliği içinde olan Ulusal Araştırmalar Nükleer Üniversitesi (MEPhI)’nde görev …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com