Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / MIT Araştırmacıları Genetik Olarak Programlanmış Bakteri Kullanarak “Yaşayan Dövme” Tasarladı

MIT Araştırmacıları Genetik Olarak Programlanmış Bakteri Kullanarak “Yaşayan Dövme” Tasarladı

mit arastirmacilari genetik olarak programlanmis bakteri kullanarak yasayan dovme tasarladi - MIT Araştırmacıları Genetik Olarak Programlanmış Bakteri Kullanarak “Yaşayan Dövme” Tasarladı

Bu dövmeler gelecekte giyilebilir kimyasal sensör olarak kullanılabilir. Geliştirilen model yapışkan bir bant üzerinde bir ağacı andırmakta…

Floresan özelliğe sahip bakteriler belirli bileşikler ile etkileştiği zaman, bu bakterileri içeren bir karışım ile baskılanmış bölümlere ayrılır. Bant altındaki deri bu maddelere maruz kaldığı zaman, ağacın ilgili bölümü sinyal vermekte.

Son yıllarda akıllı malzemelerin aracılığıyla herhangi bir uyarıya tepki veren malzemelerin araştırılması ve geliştirmesi üzerine çalışmalar mevcuttur. Örneğin sıcaklığa tepki veren bir malzeme ile kendiliğinden düzenlenen robotlar ya da bir kimyasala duyarlı olan kimyasal sensör olarak kullanabilen hareket eden robotların oluşturulması mümkün olabilir.  3-D baskılama düşük maliyetli özel nesnelerin oluşturulabiliyor olması, çevre duyarlı malzemeler içeren deneysel malzemelerin oluşturulması için kullanılmalarının yolunu açabilir.

Xuanhe Zhao liderliğinde MIT mühendislerinden oluşan bir ekip, canlı hücreleri 3-D baskı makinalarında kolayca kullanılabilen ve kolayca programlanabilen canlı hücreleri kullanabileceklerini keşfettiler.

Bu alanda yapılan daha önceki çalışmalar en azından memeli hücrelerinin 3-D sistemlerinde kullanılamayacağını göstermişlerdi. Normal şartlarda, memeli hücreleri 3-D makinaların genel işlem sürecinde çapraz bağlanmayı sağlayan UV ışığına maruz kalmaya ve kesme sırasında oluşan sıkıştırma işlemlerine dayanıklı olmadıklarından dolayı bu sistemlerde hayatta kalamamaktadırlar.

Diğer taraftan, koruyucu bir hücre duvarına sahip bakteri hücreleri çok sağlamdır. Bu sebeple bu bakteriler laboratuvar ya da tıbbi uygulamalarda sıkça kullanılan polimerik hidrojellerden daha güçlüdür.

Ekip çeşitli kimyasallar ile floresan özellik göstermeye programlanış bakterileri kullanarak hidrojel, hücre ve hücrenin hayatta kalmasını sağlayan besinlerden oluşan bir mürekkep geliştirmiştir.

Hazırlanan bu mürekkep sayesinde 0,03 milimetre ya da 30 mikrometre yüksek çözünürlükte yeterince ince baskılar için olanak sağlamaktadır. Deneme amacı ile oluşturulan sistemde, yukarıda bahsedilen mürekkep karışım bir elastomer üzerine baskılanmış ve kimyasallar bulaştırılmış bir deriye yapıştırılmıştır. Ağacın dallarında bulanan bakteriler kimyasal ile etkileştikten sonra birkaç saat boyunca ışıma yapmıştır.

Kısaca ekip, zamanla vücut içine glikoz ya da ilaç salımına programlanabilecek ilaç salım sistemi ve kimyasal sensör üretmiş görünüyor.

Kaynak : sciencealert.com

Yorumlar
Damla Ülker - MIT Araştırmacıları Genetik Olarak Programlanmış Bakteri Kullanarak “Yaşayan Dövme” Tasarladı

Hakkında Damla Ülker

Damla Ülker, kimyagerim. Eskişehir Osmangazi üniversitesinde Polimer bilim ve teknolojisi alanında doktora yapıyorum, aynı zamanda Gazi üniversitesi teknoparkında bulunan bir biyoteknoloji firmasında AR-GE sorumlusuyum. Doktora tezim TÜBİTAK öncelikli alanlar kapsamında desteklenmekte. Ayrıca TÜBİTAK doktora sırasında yurt dışı araştırma bursunu almaya hak kazanarak ABD BOSTON'da bulunan Northeastern Üniversite'si Farmasötik Biyoteknoloji ve nanotıp laboratuvarda bir süre araştırmacı olarak bulundum. Yabancı dilim İngilizce ve ileri seviyede. Çalışma alanlarım; sentetik polimerlerin sentezi karakterizasyonu, nanojellerin sentezi, lipozom nanopartiküller, hedeflendirme sistemleri, kontrollü ilaç taşıyıcı ve salım sistemleri....

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

karbon karbon baglarinda yeni rekor 310x165 - Karbon-Karbon Bağlarında Yeni Rekor!

Karbon-Karbon Bağlarında Yeni Rekor!

PDF OLARAK İNDİR Fotoğraf : Fotoğraftaki en uzun C-C bağını içeren bileşiğin kimyasal yapısı Hokkaido …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com