Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / MOF’lar Elektronik Malzemelerde Kullanıma Yeni Bir Soluk Getirdi

MOF’lar Elektronik Malzemelerde Kullanıma Yeni Bir Soluk Getirdi

moflar elektronik malzemelerde kullanima yeni bir soluk getirdi - MOF’lar Elektronik Malzemelerde Kullanıma Yeni Bir Soluk Getirdi

Warwick Üniversitesi’ni kapsayan küresel bir araştırma işbirliği ile rekor yüksek fotoresponsiviteye sahip elektrik yarı iletkenliğini gösteren yeni bir MOF çeşidinin (metal-organik kafes) keşfi sayesinde elektronik uygulamalar için daha fazla malzeme tespit edilebilir.

Nature Communications’da bugün yayınlanan araştırmalar, gaz depolama, gaz ayırma ve katalizleme uygulamalar için büyük bir uluslararası odağa sahip olan MOF’larda fotokondüktivite ve yarı-iletken davranışın ne kadar yüksek olabileceğini göstermektedir.

Brezilya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki (Warwick Kimya Bölümü araştırmacıları da dahil olmak üzere) Üniversiteler tarafından gerçekleştirilen yeni çalışma, bu yeni MOF’un şimdiye kadar gözlemlenen en yüksek 2.5 × 105 A.W-1’lik bir foto-duyarlılığa sahip olduğunu tespit etti. MOF, ligand olarak kobalt (II) iyonları ve naftalin diimidleri ve asidi kullanarak hazırlanmıştır. Yapı, kristal kafesinin yönlerine göre anizotropik redoks iletimini gösterir. İletim mekanizması ışığa duyarlıdır ve dalga boyuna göre modifiye edilebilir veya modüle edilebilir. Fotoaktif ve yarı-iletken MOF’lar nadir ancak elektrikli ve fotoelektrik cihazlardaki uygulamalar için caziptir. Bu sonuçlar, MOF’larla ilgili bu türde bir ilk olup, pratik uygulamalar için uygun özellikleri gösteren daha işlevsel materyallerin keşfedilme olasılığının başlangıç ​​noktasıdır. Güneş pilleri ve fotokatalistler gibi elektronik bileşenler ve foto-dönüşüm aygıtlarında kullanılma potansiyeli, bu tür malzemeler için parlak bir geleceğe sahiptir.

Warwick Kimya Bölümü’nden Profesör Richard Walton, şunları söyledi “Bulduğumuz materyal, teknolojiden enerjiye dönüşüme kadar birçok alanda yeni uygulamalarının yolunu açıyor. Böylece organik ve inorganik bileşenleri birleştiren MOF’ların mevcut kimyasallardan benzersiz fonksiyonel malzemeler ortaya çıkarabileceğini gösteriyoruz.

Kaynak: sciencedirect.com

Yorumlar
Sude Özçelik - MOF’lar Elektronik Malzemelerde Kullanıma Yeni Bir Soluk Getirdi

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

karahindiba tohumlari yeni kesfedilen dogal ucus seklini gozler onune seriyor 310x165 - Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Fotoğraf : Karahindiba tohumları uçtuğunda, hava kıllar içinden geçerken halka şeklindeki bir hava kabarcığı oluşur, bu …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com