Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Moleküler Düğüm, Guinness Dünya Rekorunu Kırdı

Moleküler Düğüm, Guinness Dünya Rekorunu Kırdı

molekuler dugum guinness dunya rekorunu kirdi - Moleküler Düğüm, Guinness Dünya Rekorunu Kırdı

David Leigh’in dairesel üçlü sarmalı resmi olarak bilinen en sıkı bağlanmış düğümdür.

Birleşik Krallık Manchester Üniversitesi’ndeki David Leigh’in ekibi en sıkı düğümü bağladıklarından dolayı  Guinness dünya rekoruyla ödüllendirilmişlerdir.

Bu yılın başlarında ekibin açıklığa kavuşturduğu düğüm, sekiz çapraz bağlı 192 atomlu bir molekül halkasıdır. En sıkı düğümlenmiş fiziksel yapı olmakla birlikte üç moleküllü kıvrılmış zincir içeren dairesel üçlü sarmal oluşturmak üzere şimdiye kadar yapılmış en karmaşık kurallı örgü moleküldür.

Düğüm, çapraz bağlanma noktalarını tespit etmek için dört oktahedral demir (II) iyonu etrafında merkezi atoma bağlı iyon zincirleri ile örülerek bağlanmaktadır. Ekip, karmaşık iç içe geçmiş moleküler yapıları hakkında uzun bir geçmişe sahip olmakla birlikte bu çalışma onların resmi olarak kabul gören ilk dünya rekorlarıdır.

Leigh yaptığı açıklamada Guinness Rekorlar Kitabının kurucularından olan Roy Castle ve McWhirter ikizlerini izleyerek büyüdüğünü ve  dokuz yaşındaki halinin gurur duyacağını söylemiştir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

karahindiba tohumlari yeni kesfedilen dogal ucus seklini gozler onune seriyor 310x165 - Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Karahindiba Tohumları Yeni Keşfedilen Doğal Uçuş Şeklini Gözler Önüne Seriyor

Fotoğraf : Karahindiba tohumları uçtuğunda, hava kıllar içinden geçerken halka şeklindeki bir hava kabarcığı oluşur, bu …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com