Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Moleküler Düğüm, Guinness Dünya Rekorunu Kırdı

Moleküler Düğüm, Guinness Dünya Rekorunu Kırdı

molekuler dugum guinness dunya rekorunu kirdi - Moleküler Düğüm, Guinness Dünya Rekorunu Kırdı

David Leigh’in dairesel üçlü sarmalı resmi olarak bilinen en sıkı bağlanmış düğümdür.

Birleşik Krallık Manchester Üniversitesi’ndeki David Leigh’in ekibi en sıkı düğümü bağladıklarından dolayı  Guinness dünya rekoruyla ödüllendirilmişlerdir.

Bu yılın başlarında ekibin açıklığa kavuşturduğu düğüm, sekiz çapraz bağlı 192 atomlu bir molekül halkasıdır. En sıkı düğümlenmiş fiziksel yapı olmakla birlikte üç moleküllü kıvrılmış zincir içeren dairesel üçlü sarmal oluşturmak üzere şimdiye kadar yapılmış en karmaşık kurallı örgü moleküldür.

Düğüm, çapraz bağlanma noktalarını tespit etmek için dört oktahedral demir (II) iyonu etrafında merkezi atoma bağlı iyon zincirleri ile örülerek bağlanmaktadır. Ekip, karmaşık iç içe geçmiş moleküler yapıları hakkında uzun bir geçmişe sahip olmakla birlikte bu çalışma onların resmi olarak kabul gören ilk dünya rekorlarıdır.

Leigh yaptığı açıklamada Guinness Rekorlar Kitabının kurucularından olan Roy Castle ve McWhirter ikizlerini izleyerek büyüdüğünü ve  dokuz yaşındaki halinin gurur duyacağını söylemiştir.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Kübra Çelen - Moleküler Düğüm, Guinness Dünya Rekorunu Kırdı

Hakkında Kübra Çelen

1993 yılında Hatay’ da doğdu. Lisans eğitimine 2012 yılında Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde başladı. İlgi duyduğu alanlardaki haberleri takip ederken bunları ilgili insanlarla paylaşmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

trump yonetimi zehirli cozuculerin yasaklanmasini geciktiriyor 310x165 - Trump Yönetimi Zehirli Çözücülerin Yasaklanmasını Geciktiriyor

Trump Yönetimi Zehirli Çözücülerin Yasaklanmasını Geciktiriyor

PDF OLARAK İNDİR Trump yönetimi, Çevre Koruma Ajansı’nın üç tehlikeli çözücünün kullanımından kaynaklanan yüksek riski …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com